2006. március. 29. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 29. 15:50 Karrier

Figyelmeztető sztrájkok a német fém- és elektronikai iparban

Figyelmeztető sztrájkokat tartottak a korai műszakok dolgozói szerdán számos német üzemben. A maximum egy-két órás munkabeszüntetés a fém- és elektronikai ágazatra terjedt ki.

Németország nyugati részében az utolsó sikertelen tárgyalási forduló utáni kötelező sztrájkcsend idejének lejárta után kezdődtek el a figyelmeztető sztrájkok. A holtidőben gyűléseztek, demonstráltak, fáklyás felvonulásokat tartottak, például a DaimlerChryslernél Rastattban.

Az IG Metall szakszervezet 5 százalékos bér- és fizetésemelést akar a 3,4 millió érintettnek, míg a munkaadói oldal eddig nem terjesztett elő ajánlatot, de 1,4 százalékról, mint „elosztási játéktérről” beszél. Az 1,4 százalék megfelel a termelékenység népgazdasági szintű növekedésének. A korábbi megállapodás érvénye januárban járt le.

A legnagyobb megmozdulásra Saarlouis-ban a Ford Művek előtt került sor. Háromezer ember gyűlt össze, s megjelent Jürgen Peters, az IG Metall szakszervezet elnöke is, aki azt mondta, hogy „nem csak az öt százalékról van szó, hanem arról is, hogy védekezünk egy fékevesztett kapitalizmussal szemben”.

Észak-Rajna-Vesztfáliában közel kétezer ember vett részt az első sztrájkhullámban, Bajorországban másfél ezer. Bajorországban érintett volt a müncheni Epcos, Infineon és Bosch, az augsburgi MAN Roland. Alsó-Szászországban kilenc üzemből 1100 dolgozó tett eleget a szakszervezet felhívásának, érintett volt a Varta Hannoverben és a MAN haszonjárműveket előállító egysége Salzgitterben. Az említett tartományokon kívül Hessenben, Baden-Württembergben, Berlinben, Schleswig-Holsteinben és Rajna-Pfalzban voltak korlátozott idejű munkabeszüntetések. Szakszervezeti berkekben arról beszélnek, hogy amennyiben húsvétig nem születik megállapodás, megszavaztatják a tagságot az általános sztrájkról.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.