Már az idén moduláris képzés indul két szakmacsoportban
Már az idén ősztől moduláris képzésben vehetnek részt a jelentkezők a gépészet és a kereskedelem, marketing, üzleti adminisztráció szakmacsoportokban – közölte Nagy László a Nemzeti Szakképzési Intézet főigazgatója.
A főigazgató szerint körülbelül 40 iskolai rendszerben oktatott szakmánál kínálják majd ezt az új lehetőséget a moduláris képzés bevezetésére felkészült Térségi Integrált Szakképző Központok. A moduláris rendszer általános, valamennyi szakmánál történő bevezetése, a jövő év elejétől folyamatosan történik majd.
Erre azt követően kerülhet sor, hogy a szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeit a szakképesítésekért felelős miniszterek rendeletben kiadják. Az ütemezés szerint 2007 őszétől az iskolai rendszerű szakképzésben is általánossá válik a moduláris képzés.
A két kiemelt szakmacsoportban a szakmai és vizsgakövetelmények elkészítése már folyamatban van a Nemzeti Szakképzési Intézetnél, ezeket az előterjesztéseket április 30-ig adják át az adott szakterületért felelős minisztereknek, hogy azokat a nyár folyamán jogszabályban kiadhassák. Így az őszi indításig a képző intézmények felkészülhetnek a moduláris rendszer szakmai és vizsgakövetelményeire.
Az iskolai rendszerben oktatott szakmákhoz tanterveket is kiadnak a szakminiszterek, ezek előkészítése is folyamatban van. A közelmúltban, február közepén jelent meg az új Országos Képzési Jegyzék. A korábbi 806 szakképesítés helyett ebben már csak 416 szerepel, az egymáshoz kapcsolódó, modulokból felépíthető képesítések rendszert alkotnak.
Nagy László elmondta, hogy a modul rendszerben sokkal könnyebben alkalmazkodhatnak a munkavállalók a változó szakmai igényekhez. Könnyebben szerezhetnek meg egy másik munkahely elnyeréséhez szükséges szakképesítést, vagy átképzésnél, továbbképzésnél hasznosíthatják a korábban elsajátított modulokat.
Az újabb, hasonló szakmák megszerzéséhez akár a szakmát felépítő, korábban elsajátított modulok fele is hasznosítható lesz. Az új rendszer képzési- és követelmény modulokból áll majd. Általában 6-8 követelménymodulból épül fel egy-egy szakma. Szakmaváltozásnál, átképzésnél, továbbképzésnél csak az új modulokból szükséges vizsgázni. Ez gyorsabb, idő és költségtakarékosabb, a munkaerőpiaci igényekhez jobban igazodó szakképzést tesz lehetővé.
Az új rendszer előnye, hogy már néhány modul elsajátítása is lehetőséget ad rész-szakképesítés megszerzésére. Ez a rész-szakképesítés később tovább építhető, de addig is lehetséges, hogy tulajdonosa bizonyos munkakörökben szakmunkásként dolgozzon.