2005. november. 22. 17:45 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 22. 17:49 Karrier

A kisvállalkozásokról egyeztetett a szakbizottság

Egyetértés volt az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) gazdasági bizottságának hétfői ülésén a munkavállalói, a munkaadói és a kormányzati oldal között abban, hogy a mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknak döntő szerepük van a foglalkoztatás javításában. Erről Hanti Erzsébet, a szakszervezeti oldal szóvivője tájékoztatott.

A szóvivő elmondta, a munkavállalói oldal szorgalmazta az ülésen, hogy az állami támogatások feltételeként szabják meg ezeknél a cégeknél a foglalkoztatás bővítését, vagy a korábbi foglalkoztatási szint fenntartását. Amennyiben ez a vállalás része a szerződésnek, akkor külön ellenőrzés nélkül is feltehetően betartják azt a munkáltatók - vélte a szakszervezeti szóvivő.

Mint mondta, a rendezett munkaügyi kapcsolatok mint az állami támogatások, megrendelések feltétele, csak a közepes és a nagyobb vállalatoknál érvényesül, a kisebb cégeknél ugyanis általában nincs szakszervezet.

Egyetértés volt az ülésen a munkavállalói és munkaadói oldal között abban is, hogy mivel a kisebb cégek általában belföldre termelnek, szolgáltatnak, alapvető számukra a magyarországi fizetőképes kereslet. A reáljövedelmek utóbbi években elért javulása tehát kedvezően hatott piaci pozíciójukra. Ennek ellenére a kisebb cégek közül csak kevés tervez jelentős fejlesztést - jegyezte meg Hanti Erzsébet.

A témakör vitáját a szakbizottsági előkészítést követően az OÉT plenáris ülésén folytatják. A hétfői szakbizottsági ülés napirendjén szerepelt volna még a szövetkezetekről szóló jogszabály vitája, de ezt végül a munkaadói oldal kérésére, a szakszervezeti oldal támogatásával későbbre halasztották.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.