A vállalkozások harmada tervez létszámemelést egy éven belül
A megkérdezett vállalatok 60 százaléka változatlan létszámot feltételez az elkövetkezendő egy évre, 30 százalékuk jelzett létszámnövelést, 10 százalékuk elbocsátást – olvasható a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium honlapján, a foglalkoztatási helyzetről készített beszámolóban.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat a nyáron 10 ezer gazdálkodót kérdezett meg, több mint 7 ezer volt az értékelhető válaszok száma. Az adatbázis az alkalmazásban lévők 23 százalékát reprezentálja. A mintában szereplő gazdálkodók válaszai szerint a felmérést követő negyedévben 1,2 százalékkal, egy éven belül pedig 1,7 százalékkal bővülhet a foglalkoztatottak száma. Az alkalmazásban állók száma minden földrajzi régióban emelkedik a 2006 júliusáig tartó időszakban.
A Közép-Dunántúlon valószínűsíthető a foglalkoztatás leginkább dinamikus, közel 5 százalékos bővülése. A központi régióban is jelentős, mintegy 3 százalékos foglalkoztatás-bővülés valósulhat meg. A legkevésbé a két alföldi régióban és a Nyugat-Dunántúlon várható a foglalkoztatottak számának emelkedése a következő egy évben.
A megyénkénti adatok szerint Zala és Békés megyében kismértékű csökkenés várható. Kiugróan magas létszámnövekedést valószínűsítenek a megkérdezett gazdasági szervezetek Komárom-Esztergom és Fejér megyében.
A várakozásokkal egyezően a mikro- és kisvállalkozásoknál tervezik a leggyorsabb ütemű létszámnövekedést. A megkérdezett, 10-nél kisebb létszámot foglalkoztató gazdasági szervezeteknél átlagosan körülbelül 20 százalékkal, az 50 dolgozó alattiaknál pedig mintegy 6 százalékkal bővülhet a foglalkoztatottak száma 2006 júliusáig.
A közepes és nagyvállalatok 1 százalék alatti létszámnövekedést jeleztek. A nagyvállalatok számos nemzetgazdasági ágban a következő időszakban is inkább létszámleadók maradnak.
Az ágazati létszámváltozásoknál kiemelkedik az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatási ág, ahol 10 százaléknál is magasabb létszámbővülést jeleztek. Az építőiparban és a kereskedelemben 4 százalék feletti foglalkoztatás-bővülést valószínűsítettek. Csökkenhet viszont a foglalkoztatás a válaszok alapján a mezőgazdaságban, a bányászatban, az energia szektorban, a közigazgatásban, az oktatásban.
A legnagyobb feltételezett létszámváltozások: az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatások területén (plusz 20,8 ezer), a feldolgozóipar területén (plusz 17,5 ezer), a kereskedelem területén (plusz 15,4 ezer), a közigazgatás területén (mínusz 15,7 ezer), a mezőgazdaság területén (mínusz 12,2 ezer). Nemzetgazdasági szinten a 2005 és 2006 júliusa közötti időszakban mintegy 40-50 ezerrel emelkedhet az alkalmazásban állók száma – derül ki a beszámolóból.