2004. október. 20. 20:03 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

KarrierExpo: a jobb állásokra 100-150 jelentkező is akad

Öltönyben, kicsinosítva, szakmai életrajzzal a kezükben indulnak az álláskereső fiatalok a Corvinus Egyetem KarrierExpo álláspiaci börzéjére. A Jobline karrier tanácsadója szerint a munkakezdők elképzelései gyakran távol állnak a realitásoktól, ami sok esetben kiábrándultsághoz vezethet.

„Egy-egy jobb állásra akár 100-150 jelentkező is akad” - adja meg az alaptónust a Jobline karrier tanácsadója, Tóth Éva Mária, aki a helyszínen igyekszik a munkát kereső fiatalokat használható tanácsokkal ellátni. A frissen végzett diplomások 15-16 százaléka marad munka nélkül, miután kikerül az egyetemről, vagyis minden hetedik-nyolcadik fiatalnak okoz gondot az elhelyezkedés.

A diploma feltétel és nem extra - minden, amit a pályakezdő ezen kívül képes felmutatni, az befolyásolhatja a munkaszerzést. A tanácsadó szerint a szakmai, nyelvi, kommunikációs, prezentációs és informatikai ismeretek sokat nyomhatnak a latban.

A nyelvtudás elengedhetetlen, ám a legtöbben nem tudnak több hónapos, esetleg éves külföldi tanulást finanszírozni. Ebben segít a Study Tours standja, amely a nyelvtanulással kombinált külföldi munkalehetőségekben kalauzolja a hozzá fordulókat. Szederkényi László a Study Tours munkatársa szerint a fiatalok nagy részének csak a munka melletti külföldi nyelvtanulás jöhet szóba: „Vendéglátós és egyéb szolgáltató munkákat tudunk közvetíteni a hozzánk fordulóknak, és természetesen a hozzá passzoló nyelvtanulási lehetőséget.” Szederkényi szerint a nyelvtanulásnál talán még fontosabb a tapasztalatszerzés idegen nyelvterületen.

A KarrierExpón elsősorban multinacionális vállalatok képviseltetik magukat, ám egyre több fiatal érzi úgy, a kecsegtető ajánlatok mögött merev cégstruktúra és hatalmas nyomás van, és a feljebbjutás esélye minimális. A zömében harmad- és negyedéves egyetemistákból álló érdeklődők mellett sok az idősebb látogató is, ám a standok nagy többségén csak a fiatalokra kíváncsiak. Néhány vállalat a HR-ese mellett az állást hirdető részleg vezetőjét is delegálja az expóra, hogy a leendő vezetőknek valós képük legyen a felvételre jelentkezőkről.

A Jobline karrier tanácsadója úgy véli: a munkakezdők elképzelései gyakran távol állnak a realitásoktól, ami szintén kiábránduláshoz vezet. Egy kezdő közgazdász végzettségű alkalmazott bruttó 160 és 240 ezer forint között kereshet havonta, de a cégen belüli pozíció nagyban befolyásolhatja az összeget.

Az öt legnépszerűbb elhelyezkedési terület a pénzügy, az értékesítés, a számvitel, az informatika és a logisztika; ennek megfelelően itt a legnagyobb a verseny egy-egy jó helyért. Tanácsadók szerint érdemes tágan értelmezni a végzettséget, szélesebb körben keresni, s így javulnak a találati esélyek.

Mihalik Erika, a Deloitte Touche humán erőforrás koordinátora fontosnak tartja, hogy cége megjelenjen az ilyen és ehhez hasonló rendezvényeken. Szerinte sokan nincsenek tisztában egy könyvvizsgáló cég tevékenységével, mégis nagy érdeklődést mutatnak e terület iránt. Hasonlóan vélekedtek az Unilever standján is ahol, a hoszteszek elmondása szerint az érdeklődők nagy része egyáltalán nem ismeri a cég termékeit. Jellemzi a viszonyokat, hogy egy cég átlagban 3-4 állást hirdet meg az expón.

A biztosítók fő csábító ereje a teljesítményalapú fizetés, vagyis a jutalékrendszer - véli az ING pénzügyi képviselője, Erdei Zoltán, aki szerint a kétfordulós felvételi eljárás során a legtöbben a pszichológiai teszten véreznek el. Erdei szerint csábítóan hat a pályakezdőkre a fél évig fix fizetés, a mobiltelefon, laptop és idővel a céges gépjármű.

A Jobline tanácsadója jó tanácsként első lépésben egy figyelemfelkeltő, jól átgondolt és könnyen áttekinthető életrajz megírását javasolja. Az igazán előrelátóknak érdemes már a diploma megszerzése előtt minél több szakmai gyakorlatra szert tenni, mert ezek egyrészt élettel telivé teszik tudásunkat, másrészt komoly kapcsolati tőkével ruházhatnak fel minket.

A KarrierExpo október ma is várja az érdeklődőket.
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.