A fővárosi cégek munkavállalóit tömörítő szakszervezetek sora kéri a képviselőket, hogy fogadják el az új fővárosi költségvetést.
„A béremelés elmaradásának vannak következményei: demonstrációs és sztrájkbizottság megalakulását kezdeményezhetik a szakszervezetek” – tájékoztatta lapunkat kedden délután közös közleményében több szakszervezet.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, szerdán a Fővárosi Közgyűlés elé kerül Karácsony Gergely főpolgármester a város 2025-ös költségvetéséről szóló javaslata. Ennek eshet áldozatul az a béremelés is, amelyet a városvezetés nemrég alkudott ki négy évre előre a szakszervezetekkel. Ez 8+1 százalékos emelést jelent, akárcsak 2021-ben: az előző ciklus derekán a főváros hasonló egyezséget tudott kötni négy évre előre a szakszervezetekkel, az január elejére pörög ki, ezért kellett új megállapodásra jutniuk.
Csakhogy a béremelés költségvetési tétel, így Karácsonyék értelemszerűen a 2025-ös költségvetésbe írták bele. Ha pedig az nem megy át, akkor januártól a 2024-es költségvetés ketyeg tovább – béremelés nélkül.
A szakszervezetekkel Karácsonyék – információink szerint – eleve nehezen tudtak megállapodni, a fővárosi cégek munkavállalóinak képviselői kevesellték az emelést, végül azonban megszületett a kompromisszum. A költségvetési javaslat körül azonban politikai viták vannak, a Fidesz például szinte kizárt hogy megszavazná. Nem a munkabérek emelése miatt, hanem azért, mert Karácsonyék közel 40 milliárd forintnyi szolidaritási hozzájárulás befizetését tagadják meg vele. Viszont ha a Fidesz nem szavazza meg, akkor Karácsony javaslata mögé oda kellene állítani valahogyan a másik nagy frakciót, vagyis a tíz képviselővel bíró Tiszát is, hogy megszavazzák. Úgy tudjuk, arra egyelőre nincs garancia, hogy a Tisza hajlandó lenne megszavazni a költségvetést.
Ebbe a környezetbe dobták be a fővárosi munkavállalókat képviselő szakszervezetek a demonstrációk és a sztrájk lehetőségét. Ha akár a sztrájk, akár a demonstráció bármilyen formája megvalósulna, az feltehetően a népszerűsége rohamos növekedésére játszó Tiszának jönne a legrosszabbul, hiszen míg a Fidesz már szinte megszokhatta, hogy tüntetnek ellene, a Tisza egyelőre nem, hogy belőlük lehet bűnbak.
A politikai konfliktusról korábban itt írtunk bővebben:
„A 2024. december 13-án küldött nyílt levélben kértük a képviselők támogatását. Az elmúlt bizottsági ülések tapasztalatai alapján pedig egyértelművé tesszük: ha nincsen 2024-ben elfogadott jövő évi költségvetés, amely tartalmazza a béremelést, akkor kezdeményezzük a demonstrációs- és akár sztrájkbizottság összehívását”
– írták a szakszervezetek keddi közleményükben.
Ha valóban bukik a költségvetés, és nem lesz béremelés, az érzékenyen érintheti a fővárosi közszolgálatatásokat. Naszályi Gábor, az Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke a HVG-nek arról beszélt, hogy a BKV dolgozóinál – legyen szó akár a sofőrökről, akár mondjuk a szerelőkről – reális kockázatként merül fel, hogy ha nincs több pénz, akkor elmennek dolgozni a Volánbuszhoz. De nagy a privátszektor elszívó hatása is, mindez pedig az összes többi ágazatra is érvényes, legyen szó akár a szociális szektorról, akár a közművek üzemeltetőiről.
A keddi közleményt a következő szakszervezetek és vezetőik írták alá:
- Boros Péterné, elnök, Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete,
- Buzásné Putz Erzsébet, elnök, Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete,
- Dobrovits Orsolya, elnök, Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete,
- Göbölös Balázs, elnök, helyi Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete
- Gulyás Attila, elnök, Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége,
- Gyetvai Éva, elnök, Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. Munkahelyi Szakszervezete
- Illés Csaba, elnök, Független HÉV Szakszervezet
- Jáger István, elnök, FKDDSZ,
- Kecskés Károly, elnök, Fővárosi Vízművek Zrt. Munkahelyi Szakszervezete
- Király András, elnök, HVDSZ 2000
- Köves Ferenc, elnök, Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete
- Lázár Lászlóné, elnök, Budapesti Közművek Dolgozóinak Szakszervezete,
- Naszályi Gábor, elnök, Egységes Közlekedési Szakszervezet,
- Schumacher Ferenc, elnök, Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége,
- Szikra Zsolt, titkár, BGYH Zrt., Munkahelyi Szakszervezete.