Az uniós vezetők nem akarják megadni Orbánnak a lehetőséget, hogy 2025-ben megvétózzon egy addig elfogadott támogatási csomagot.
Optimisták a Politicónak nyilatkozó uniós diplomaták és tisztviselők az Ukrajnának szánt, majd Orbán Viktor magyar miniszterelnök által decemberben megvétózott EU-s, 50 milliárd eurós támogatással kapcsolatban. A lap szerint
a magyar kormány jelezte Brüsszelnek, hogy hajlandó a támogatási csomag elfogadására.
A lap forrásai azt állítják, hogy Orbánon egyre nagyobb a nyomás, többen pedig úgy vélik, hogy a magyar miniszterelnök is hajlik az alkura. Az egyik diplomata úgy fogalmazott: „neki kell a rosszfiúnak lennie, de nem eshet túlzásokba”.
Optimistán nyilatkozott a kérdésről Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is, aki szerdán az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén szólalt fel.
Orbán a decemberi uniós csúcson akadályozta meg az Ukrajnának szánt uniós támogatás elfogadását, előtte viszont kisétált a teremből, amikor az EU tagállamainak vezetői Ukrajna tagjelölti státuszáról döntöttek, így nem szavazott abban a kérdésben.
Orbánnak korábban volt egy olyan ötlete is, hogy akkor hajlandó megszavazni az Ukrajnának szánt uniós pénzeket, ha a több évre szánt támogatásokat „félidőben” felülvizsgálják. Ez a magyar javaslat azonban a Politico hírlevele szerint nem fog átmenni az EU-n, mi több, a lehetőséget sem akarják arra megadni a magyar miniszterelnöknek, hogy esetleg 2025-ben megakasszon egy korábban már megszavazott támogatási csomagot.
Fülke: A kisétálás az új vétó? - Elmagyarázzuk, mi történt az EU-csúcson
El is fogadtuk Ukrajnát, meg nem is, vétóztunk, meg nem is? Zsarolt, vagy éppen gesztust tett Brüsszelnek a miniszterelnök, és milyen kiskapukat hagyott nyitva, hogy a magyar kormánypropagandának se kelljen pánikba esnie a magyarázkodás miatt? Kollégánk, Gyükeri Mercédesz Brüsszelből követi az EU-csúcsot, közéleti podcastunkban pedig elmagyarázott mindent, amit tudni érdemes az elmúlt nap eseményeiről.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel