Itthon hvg.hu 2023. május. 15. 10:24

Eduline: Feltörték, mégis ugyanolyan sérülékenynek tűnik a KRÉTA, mint korábban

Tavaly érzékeny adatok szivároghattak ki, a diákok elmondása szerint pedig változatlanul nagyon könnyű hozzáférni bárki adatához a rendszerben.

Mára a diákok és a szülők is megbarátkoztak a kötelező e-napló szoftverrel a KRÉTA-val – írja hétfői cikkében az Eduline. A rendszer használatát hat éve tették kötelezővé minden közoktatási intézményben, akkor és azóta pedig folyamatos kritikák kereszttüzében van. Azonban míg korábban a nem túl felhasználóbarát kezelőfelülete miatt kritizálták, mára sokkal inkább a biztonsági problémák merülnek fel vele szemben.

A KRÉTA feltörésével a legfőbb probléma az volt, hogy a hackerek a diákok érzékeny adataihoz is hozzáférhettek. Itt nem csak arról van szó, hogy ki miből színötös, vagy áll éppen bukásra, hanem arról, hogy például kit mi alapján mentenek fel testnevelésből. A KRÉTA fejlesztőcége megpróbálta eltussolni a feltörési ügyet, a hackerekről pedig Pintér Sándor belügyminiszter azt állította, hogy egy 15 és egy 13 éves fiatalról van szó. A rendőrség később megerősítette Pintér szavait, ők viszont azt állították, hogy a két fiatalkorú személyes adatokhoz nem fért hozzá. A rendőrség mindkettejüknél házkutatást tartott, az idősebb diákot pedig gyanúsítottként ki is hallgatták, ő pedig beismerő vallomást tett. A 13 éves diák nem büntethető, őt így ki sem hallgatták.

Azonban a rendszer fejlesztőinek az Eduline forrásai szerint még mindig nem sikerült alapvető biztonsági elvárásokat megugrani: több diák is beszélt arról a lapnak, hogy tudják, hogyan generál a rendszer jelszavakat a diákoknak. Egyikük pedig állítja: ha akarna a fél osztálya e-naplójába be tudna lépni.

A KRÉTA pedig lehetne sokkal biztonságosabb is: alap lehetne például a mára szinte mindenhol megszokott kétlépcsős azonosítás is a beléptetésnél, azonban korábban egy volt fejlesztő azt mondta, ezt a tanárok „hiányos informatikai kompetenciái miatt ellenezték a cégnél”. Attól tartottak ugyanis, hogy „a rendszert fogják hibáztatni, ha a tanárok ügyetlenek és nem tudnak belépni”.

A teljes cikket itt olvashatja el:

A diákok mára megbarátkoztak a KRÉTA-val, már csak a fejlesztőcégének kellene a jobb adatvédelemmel

Nagyon tanárfüggő, hogy mennyire informatív és van olyan funkciója, amit közhelyszerűen senki sem használ, ám már messze nem olyan negatívak a diákvisszajelzések a KRÉTA rendszerről, mint amikor hat éve kötelezővé tették. Viszont számos hackertámadás sem volt elég ahhoz, hogy érdemben felemeljék a rendszer biztonsági szintjét, noha tele van érzékeny adatokkal kezdve onnan, hogy ki miből áll bukásra, mondjuk addig, hogy milyen egészségügyi adatok alapján mentették fel tesiből.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.