A Gálvölgyi-ügyre reagálva Lengyel Tibor úgy véli, nemcsak a mentésirányítók munkáját kellene vizsgálni és korrigálni, hanem rendszerszinten kéne hatékonyabbá tenni a szervezetet.
„Soha nem láthattuk még, hogy egy vezető a mentőszolgálat részéről előállt volna és azt mondta, igen hibáztunk, a rendszerben van esetleg a hiba. Mindig egy dolgozóban találják meg a hibát” – reagált az RTL Híradójának a Gálvölgyi-ügyre a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének alelnöke, Lengyel Tibor. Szerinte nemcsak a mentésirányítók munkáját kellene vizsgálni és korrigálni, hanem rendszerszinten kéne hatékonyabbá tenni a szervezetet.
A több mint tíz éve mentőző Lengyel úgy látja, hogy kevés a mentős, sok a feladat, gyakran a kocsihiány is gondot okoz. A mentésirányítás jelenlegi állapotáról megjegyezte: „tizenegynéhány ilyen hely van az irányításon, fent Budapesten, ahol a 104-es felvevőknek kéne ülni, de 3 ül ott.”
Gálvölgyi János színművész május 10-én lett rosszul otthonában, nem kapott levegőt és félrebeszélt. Hozzátartozói hiába hívtak mentőt, az nem érkezett meg, és amikor fél óra után újra odatelefonáltak, kiderült, hogy még el sem indult a kocsi. Így végül a családtagoknak maguknak kellett bevinniük a 74 éves Gálvölgyit a kórházba.
Az RTL Híradója úgy tudja, hogy Gálvölgyi jól reagál a kezelésekre, de nincs túl a közvetlen életveszélyen.
Az Országos Mentőszolgálat belső vizsgálata péntekre megállapította, hogy hibásan mérlegelt a mentésirányító a segélyhívás fogadásakor, mert a bejelentőtől kapott információk alapján az esetet nem az életveszélyes kategóriába sorolta. Ezért nem történt meg a rohamkocsi azonnali kiküldése.
A rendőrség foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt, ismeretlen tettes ellen a rendelt el nyomozást az ügyben. Egyúttal Pintér Sándor belügyminiszter felkérte a belső ellenőrzési főosztályt, hogy visszamenőleg nézzék át a központi mentő irányító csoporthoz érkező hívások esetlapjait, és foglaljanak állást, indokolt-e a mentésirányítók továbbképzése, érzékenyítése.
A mentőszolgálat vezetése úgy mutatkozik, mint egy dilettáns egyesület, mivel annak ellenére nem kezelik a szervezetüket érintő problémákat, hogy tudatában vannak azoknak – mondta Lengyel Tibor a Klubrádiónak. Szerinte a mentőszolgálat roppant energiákat fordít arra, hogy a külcsín tekintetében egy ideális képet mutasson magáról a lakosság felé. Vannak új autók, új eszközök és új ruhák – sorolta. De hozzátette, a mentődolgozóknak komoly anyagi problémáik vannak, ebből pedig következik a pályaelhagyás.
A mentőszolgálat ugyanúgy beteg, mint azok, akiket megpróbál ellátni. „Csak nehogy eljussunk oda, hogy a mentőszolgálatot is újra kelljen majd éleszteni” – fogalmazott Lengyel a rádiónak.