Kisebb engedményeket tenne a kormány a pedagógusoknak a státusztörvényben, de a szakszervezetek szerint a törvénytervezet továbbra is elfogadhatatlan.
Apróbb módosításokat ígért Maruzsa Zoltán államtitkár az új pedagógus-jogállási törvény tervezetében, de a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint az továbbra is elfogadhatatlan maradt – tudta meg a Népszava Nagy Erzsébettől, a PDSZ ügyvivőjétől, miután a szakszervezetek képviselői kedden egyeztettek az államtitkárral.
Totyik Tamás, a PSZ alelnöke a lapnak elmondta:
kivették a tervezetből, hogy a pedagógusok otthoni számítógépeit, elektronikai eszközeit is ellenőrizhetik, ez már „csak” a munkáltató által biztosított eszközökre vonatkozik.
Kikerülhet az is a tervezetből, hogy tanársztrájk esetén másik intézménybe küldjék a diákokat, és elvetették azt is, hogy pályáztatás nélkül lehessen igazgatókat kinevezni az intézmények élére. Nem változtatnának a tanárok kötelező óraszámain, de ettől még a heti munkaidő jelentősen nőhet.
Törley Katalin a Fülkében: „A kormánynak 12 éve volt az oktatás reformjára. Akkor mégis, kit kritizáljak?"
A pedagógusok tiltakozása reform helyett a szakmába még egyszer belerúgó státusztörvényhez vezetett – nagyon tömören így foglalható össze mindaz, ami 2023-ban történt a pedagógusokkal. Arról, hogy hogyan jutottunk ide, és hogyan tovább innen, Törley Katalint kérdeztük közéleti podcastunkban.
Nagy Erzsébet emellett elmondta: minimálisan változik a tanárok átvezényléséről szóló terv, amely szerint a munkáltató már nem csak közös megegyezéssel irányíthatja át másik intézménybe dolgozni a pedagógusokat. A változtatás alapján ez azokra a pedagógusokra nem vonatkozna, akiknek alsó tagozatos tanítványaik vannak.
Nagy Erzsébet arról is megkérdezte Maruzsa államtitkárt, mi a véleménye a Karmelitánál történtekről, amikor a rendőrök könnygázt is bevetettek a tüntető tanárok és diákok ellen. Elmondása szerint a köznevelési államtitkár azt felelte, hogy ami ott történt, egy politikai indíttatású akció volt, ezért arról nincs hivatalos véleménye.
Csak az „agresszív tüntetőket" fújták le könnygázzal, állítja a rendőrség
„Határozottan visszautasítja” a rendőrség a tanártüntetésen történtekkel kapcsolatban, hogy bárkit is meg akartak volna félemlíteni.