A saját diákjaikat leérettségiztetik, de pluszfeladatot nem vállalnak, ha nem áll velük szóba a kormány.
Nem vállal önkéntes feladatot az érettségi vizsgák lebonyolításában a budapesti Veres Pálné Gimnázium 28 tanára, akik a tantestület 42 százalékát teszik ki – derül ki a nyilatkozatukból.
Ez azt jelenti – írták –, hogy sem az emelt szintű írásbeli vizsgák javításában, sem az emelt szintű szóbeli bizottságok munkájában nem vesznek részt, és elnöki feladatokat sem vállalnak a középszintű érettségi vizsgákon. „Tesszük ezt mindaddig, amíg a kormányzat a pedagógusok 9 pontos követelésével érdemben foglalkozni nem hajlandó.
Ezzel a törvényes eszközzel kívánjuk jelezni, hogy a látszólagos csend ellenére a problémák megoldására továbbra sem kaptunk semmilyen konkrét, egyeztetésen alapuló választ.”
Hozzátették azt is, hogy a feladatra való jelentkezés határideje hivatalosan március 2. „Így több, mint két hónap áll rendelkezésére a kormányzatnak, hogy ne csak az aktuális helyzetet oldja meg tűzoltással, hanem valódi javaslatot tegyen a pedagógushiány megoldására, a diák-tanár leterheltség megszüntetésére, az érdemi szakmai egyeztetés feltételeinek megteremtésére” – magyarázták.
Újabb tanársztrájk jöhet márciusban
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete akkor is meghirdeti a sztrájkot a szakképző intézményekben, ha az arra kijelölt minisztérium nem lesz hajlandó tárgyalni velük.
Megjegyezték azt is, hogy a saját iskolájukban a diákok leérettségiztetése középszinten munkaköri kötelességük, amit természetesen végre is hajtanak.
A bojkottot a tatai Eötvös József Gimnázium 32 tanára kezdeményezte, s csatlakoztak hozzájuk pedagógusok az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnáziumból, az esztergomi Dobó Katalin Gimnáziumból, négy szolnoki és egy tiszafüredi iskolából.
A pedagógusok 9 pontban határozták meg követeléseiket; többek közt azt kérik a kormánytól, hogy szüntessék meg a pedagógusok megfélemlítését, kezdjenek velük érdemi párbeszédbe, legyen kisebb a terhelés a diákokon és tanárokon, és legyen érdekérvényesítésre alkalmas a pedagógusok sztrájkjoga.
(via Telex)