Itthon Bábel Vilmos 2023. február. 20. 14:23

Szomorú, vészjósló vasárnap – négy nappal Ukrajna megtámadása előtt erről szóltak a hírek

Mit olvashatott a közelgő háborúról egy évvel ezelőtt az, aki a hvg.hu-ra kattintott? A közelgő évfordulóig minden nap felidézzük, mi jelent meg a hvg.hu-n a témában, és milyen előjelei voltak az inváziónak. 2022. február 20-a van...

362 nappal ezelőtt Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az orosz–ukrán háború százezrek halálával és felbecsülhetetlen mértékű pusztítással járt az utóbbi közel egy évben, és véget vetett annak a történelmi korszaknak, amelyet ma jobb híján a hidegháború utáni időszaknak nevezünk. Mindezt persze egy évvel ezelőtt még nem tudhattuk, bár figyelmeztetések bőven akadtak. A háború egy éves évfordulójáig minden nap felidézzük, mi jelent meg a témában a hvg.hu-n, milyen előjelei voltak az inváziónak, mit látott ebből pontosan egy évvel ezelőtt egy újságolvasó.

2022. február 20-a, vasárnap van. Szeles, napos időt hozott a vasárnap, Angliában a következő héten eltörlik a koronavírus-járvány miatti korlátozásokat, a miniszterelnök, Boris Johnson azonban mégsem erről beszél, hanem arról, hogy Oroszország 1945 óta nem látott méretű háborúra készülhet Európában.

MTI

A fehérorosz védelmi miniszter bejelenti, hogy Oroszország és Fehéroroszország meghosszabbítja azt a közös hadgyakorlatot, ami vasárnap fejeződött volna be. A tárcavezető a Reuters cikke szerint azt mondta, a döntést "az Oroszország és Fehéroroszország külső határai közelében megnövekedett katonai tevékenységgel" összefüggésben, valamint a kelet-ukrajnai Donbasz térségében növekvő feszültség miatt hozták meg. A NATO szerint Oroszországnak akár 30 ezer katonája is lehet Fehéroroszországban, és ezeket egy inváziós erő részeként felhasználhatná Ukrajna megtámadására. Moszkva utóbbit természetesen tagadja.

Hivatalosan is véget ért Pekingben a XXIV. téli olimpia. A magyarok egy arany- és két bronzéremmel zártak a rövidpályás gyorskorcsolyázók révén. Liu Shaoang győzött 500 méteren, ezzel ő lett az első magyar egyéni téli olimpiai bajnok.

Amerikai hírszerzők szerint az orosz hadsereg megkapta a parancsot Ukrajna lerohanására. Joe Biden amerikai elnök – miután hetek óta figyelmeztetett az orosz invázióra – pénteken egy sajtótájékoztatón arról beszélt, meg van győződve arról: Putyin a támadás mellett döntött.

Emmanuel Macron francia elnök csaknem két órán keresztül beszélt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A francia elnöki hivatal szerint egyetértettek abban, hogy mindent meg kell tenni a tűzszünet gyors eléréséhez Ukrajna keleti részén. A Kreml sajtószolgálata szerint a beszélgetés során Putyin leszögezte: az ukrán biztonsági erők provokációi állnak a Donyec-medencei helyzet eszkalálódásának hátterében. A felek az Oroszországi Föderáció számára nyújtandó hosszú távú jogi és biztonsági garanciákról is tárgyaltak.

A francia elnök Volodimir Zelenszkijjel is egyeztetett telefonon, mintegy fél órát. Zelenszkij a beszélgetésről a Twitteren azt írta: „Kiállunk a békefolyamat mellett. Egyetértettünk abban, hogy mihamarabb össze kell hívni [a Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló] összekötő csoportot, és azonnali tűzszünetet kell hirdetni.”

Az ukrán hadműveleti parancsnokság vasárnap reggeli jelentése szerint az elmúlt napban az „orosz megszálló erők” 136-szor sértették meg a tűzszünetet a Donyec-medencei frontvonal mentén, ebből 116 alkalommal a minszki megállapodásokban tiltott nehézfegyverek bevetésével. Éjféltől vasárnap délelőtt 11 óráig húsz tűzszünetsértést jegyeztek fel az ukrán erők. Szombaton két ukrán katona meghalt, négy megsebesült, vasárnap pedig a legfrissebb értesülések szerint egy ukrán katona szenvedett repeszsérüléseket.

A hvg360-on arról lehet olvasni, hogy újfajta hadviselés próbája is lenne, ha az oroszok megtámadnák az ukránokat: „Füstölgő orosz tankok és lövegek jelzik a TB2 nyomát. Nem csoda, hogy az orosz fenyegetés közepette, február elején Ukrajna újabb beszerzésekről írt alá szerződést. A TB2 nem más, mint a hadiiparát buzgón fejlesztő Törökország korszerű drónja.” Napokkal később a TB2, más néven a Bayraktar igazolta is a hírét.

AFP

Lenthár Balázs, a hvg.hu történész munkatársa eközben arról ír, honnan ered az orosz–ukrán ellentét. Mint írja, „a konfliktus csíráit a XVII. században kell keresni, akkor került be a mai Ukrajna területe a fokozatosan megerősödő orosz állam látóterébe”.

Ezen a vasárnapon érkezik a hír, hogy Erzsébet királynő koronavírusos, a nap egyik utolsó híre pedig arról szól, hogy a moszkvai amerikai nagykövetség arra figyelmeztette az Oroszországban tartózkodó amerikai állampolgárokat, legyenek olyan menekülési terveik, amelyek nem támaszkodnak az amerikai kormányzat segítségére.

Borítóképünkön: orosz helikopterek telepítése az ukrán határhoz közeli Valujkiban napokkal a háborút megelőzően a Maxar műholdfelvételén.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.