A miniszterelnök politikai igazgatója, a Mathias Corvinus Collegium második nemzetközi konferenciáján szólalt fel.
„A média stratégiai ágazat és szuverenitási kérdés, mert aki uralja egy adott ország médiáját, az uralja annak az országnak a gondolkodását és azon keresztül az országot” – jelentette ki Orbán Balázs a miniszterelnök politikai igazgatója és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumi elnöke. Orbán az MCC második nemzetközi médiakonferenciájának nyitónapján szólalt fel.
Orbán úgy véli, a nyugati országokban az ottani média legkevesebb 70–80 százaléka van nemzeti tulajdonban. A 2010 előtti Magyarországon ez az arány kevesebb mint 24 százalék volt, ami „borzalmas kiszolgáltatottságot” jelentett, és mostanra került 50 százalék fölé. Felsorolása szerint magyar alapítványok, egyesületek, magánszemélyek, köztük konzervatívok, szocialisták, liberálisok és magyar egyházak, valamint a magyar állam is a médiatulajdonosok közé tartozik, ami egyúttal „természetes és jó médiapiaci átalakulás".
Mindehhez érdemes hozzátenni, hogy már 2021 elején világosan kimutatták, hogy az országos jelentőségű médiumok 50 százaléka nem az Orbán által felsorolt sokszínű tulajdonosi réteg, hanem egészen konkrétan a NER birtokában van, ez az arány vélhetően az újabb kétharmad tükrében sem valószínű, hogy romlott volna. Ez is csak azt támasztja alá, hogy a magyar kormányfő politikai igazgatója tulajdonképpen egyenlőségjelet tesz a nemzeti és a fideszes jelzők közé, már ha mindez nem lenne teljesen egyértelmű a nyitómondatából.