Jobb helyzetben van-e a Fidesz 2022 végén, mint 2021 végén volt? Az biztos, hogy a NER bőrén sebeket ejtett a válság és az EU-s pénzekért elvesztett csaták, de ellenzék nélkül szinte bármilyen válság jöhet. A Diétás Magyar Múzsa szerkesztőjével összegeztük, hogyan telt el egy újabb év a propaganda fogságába került Magyarországon.
Bőven van miről beszélgetni, ha az a kérdés, mi történt 2022-ben: közéleti podcastunkban, a Fülkében év végéig több, tematikus epizódban járjuk körbe az év legfontosabb eseményeit; felidézünk mindent, amit már rég elfelejtettünk, és persze megnézzük, vajon jövőre ugyanúgy folytatódik-e minden, mint azt az elmúlt három évben megszokhattuk. Az első részben azt foglaltuk össze, mi történt idén a kultúra terén, a második epizódban pedig a HVG gazdasági podcastjában, a Pénz Beszélben tárgyaltuk ki 2022 gazdasági slágertémáját, a drágulást.
A harmadik részben felelevenítettük, hogy akármennyire is távoli emlék már: 2022 választási év is volt, nem is akármilyen. Belpolitikai évértékelőnkben a hvg.hu kollégái, Windisch Judit, Lengyel Tibor és Nagy Iván László Ésik Sándor ügyvéddel, a Diétás Magyar Múzsa szerkesztőjével foglalták össze egy nagyon változó politikai dinamikájú év eseményeit.
Az összellenzék szürkén nyitott, a kampányhajrában kigolyózta a Fidesz békenarratívája, április 3. után pedig már-már szánt szándékkal verte szét saját magát, mindeközben viszont abszolút értékben a Fidesznek sem volt jó éve – igaz, számon kérni ezért senki nem tudta. Újabb kétharmad után újabb válságok jöttek, de ez alatt is kitartott 12 év Putyinizmusa és a folyamatos terelés – kivéve az EU-s források ügyében, amely Ésik Sándor szerint a kormány Mohácsa lehet 2023-ban. 2022 legfontosabb belpolitikai kérdése tehát az volt: van-e olyan, amit a propagandára épülő rezsim nem bír ki, és mi kellene ahhoz, hogy az ellenzék ne gáncsolja el saját magát?
Az adás a lenti SoundCloud-lejátszó mellett Spotify-on, Apple Musicon és minden más podcastoldalon elérhető – iratkozzanak fel, hogy ne maradjanak le évértékelőinkről!