Itthon hvg.hu 2022. december. 17. 14:52

Tölgyessy Péter: Mindenki megtanulta, hogy itt csak egyénenként lehet boldogulni

Az áprilisi Fidesz-győzelem után Tölgyessy Péter még úgy érvelt, nemzetközi változás kell ahhoz, hogy bármilyen típusú repedés elindulhasson az Orbán-rendszeren belül. Az elemző szerint még sosem gyülekezett ennyi felhő a Fidesz fölött, de még nem lehet tudni, hogy jön-e szél, ami elfújja őket, vagy lecsap a vihar.

A Partizán vendége volt pénteken Tölgyessy Péter jogász, politikai elemző – írja a Telex. Gulyás Márton úgymond politikai évértékelőre kérte Tölgyessyt, aki elsősorban a jelenlegi rendszer kiszámíthatatlanságáról beszélt.

Tölgyessy szerint a legveszélyesebb most az infláció, aminek a hatását az emberek a saját bőrükön érzik, még ha a Fidesz igyekszik is mindent a Brüsszeli szankciókra fogni és más dolgokban mérni egy ország sikerességét – például sporteredményekben. „Orbán Viktor úgy jelenik meg a viharos időkben, a válságok idején a megmentő, aki körül érdemes összegyűlni a magyaroknak. És mindentől nem tud minket megmenteni, mégsem isten, de segíteni tud. És lám-lám, mekkorát segített a benzináron” – magyarázta a kormányzati kommunikáció működését az elemző.

Szerinte a magyar helyzetet az uniós országok közül a csehországival és lengyelországival érdemes összemérni, mivel náluk hozzánk hasonlóan nincs euró. A csehek és a lengyelek inflációja 16-17 százalékos a hazai 23,1 százalékkal szemben. Ez a 6-7 százalékos többlet azonban nem háborús és nem is szankciós infláció, hanem az Orbán-rendszer inflációja.

A tanármozgalmakról szólva azt mondta Tölgyessy: Orbán Viktor úgy viszonyul a pedagógusokhoz, ahogy a Kádár-korszakban a falusi emberek: a tanárok szerinte csak „gyermekmegőrzést” végeznek, az igazi csúcs a szakmunkás, aki meg tudja szerelni a gázt. Gulyás Mártonnak arra a kérdésére, megrengethetné-e a rendszert, ha a sztrájkhoz más, szintén nehéz helyzetben lévő csoportok, például a Volánbusz dolgozói is csatlakoznának, Tölgyessy azt felelte: az elmúlt évtizedekben mindenki megtanulta, hogy csak egyénenként lehet boldogulni, úgy kell érdeket érvényesíteni, hogy ügyesnek kell lenni és ki kell járni a kedvezményeket.

Az egykori politikus meggyőződése, hogy a tanármozgalom azért sem győzhet, mert „az olyan piramisszerűen felépülő rendszerekben, mint az Orbán-rendszer, egy alulról induló szervezkedés (...) nem kényszerítheti rá akaratát a vezetésre”. Ugyanakkor az Orbán által „hatalmas tehetséggel korrigált és működtetett” rendszernek figyelmeztető lehet Oroszország példája, az, hogy „milyen katasztrofális hibákhoz vezet, ha egy rendszerben nincsen visszacsatolás és kritika, minden a vezető akarata szerint történik”.

Az elemző szerint arra sem látszik sok esély, hogy a Fideszen belülről változtatnák meg a rendszert. Váratlan fordulatot egyedül az hozhat, ha a nemzetközi környezetben történik változás. Az ellenzékről szólva azt mondta: a választók nem akarták, hogy az vezesse az országot, még úgy sem, hogy már nem a széttagozódott erők harcoltak a Fidesszel szemben. A többség véleménye pedig most is az, hogy egy ilyen válság idején erre az ellenzékre nem lehet rábízni a hazát.

A magyar történelem azt mutatja – magyarázta –, hogy itt nem az ellenzékek győzik le a rendszer, hanem egy nemzetközi változás indítja el a rendszer bukását. Ehhez azonban új emberek tömegének kell belépnie a közéletbe. A kérdés csak az, hogy a Nyugat képes lesz-e válságai megoldására vagy a Kelet hatalmai emelkednek fel.

Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.