Itthon hvg.hu 2022. április. 07. 17:29

Tölgyessy Péter: A nemzeti önzés lett a nemzeti gondolkodás egyik alapja

A lengyelek és a magyarok különbözőképpen reagáltak Ukrajna megtámadására, de mindkét ország a saját történelmi tapasztalataiból indult ki - mondta Tölgyessy Péter politikai elemző a Partizánnak adott interjúban.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Egyelőre a Fidesz az a párt, amely érti ezt az országot és nagyon innovatívan reagál - mondta Tölgyessy Péter politikai elemző a Partizán videójában, Gulyás Mártonnak arra a felvetésére, hogy a Fidesz a háborúra gyorsan kialakította a maga álláspontját.

Az Orbán-rendszer abból indul ki, hogy Magyarország kis ország és elég benne egy okos ember, így mindent a miniszterelnök mozgat - fogalmazott az elemző, Napóleon rendszeréhez hasonlítva azt. Van egy egyszemélyi hős, aki igen nagy tehetséggel rendelkezik, bár az ellenzék folyamatosan úgy próbálja ezt beállítani, mintha ennek az ellenkezője volna igaz, ráadásul ha baj van, Orbán nagyon összeszedi magát. Jött a háború, amit Orbán ki is használt. Úgy reagált rá, hogy ismerte ezt az országot, a történelmünket, azt, hogy utólag derült ki mindig egy háború után, hogy a rossz oldalon álltunk. Emiatt a magyar közvéleményben kialakult az a nézet, hogy a távolabbi érdekek átverések, ami egyedül biztos, az te magad vagy, a családod, a szakmád, esetleg a lakóhelyed.

A nemzeti önzés lett a nemzeti gondolkodás egyik alapja

- mondta Tölgyessy.

A kormány keleti nyitására utalva az elemző azt mondta, hogy Orbán támasztékokat keresett a Nyugattal szemben Oroszországban, Kínában, meg még a kirgizeknél is, miközben jó magyar vállalkozóként azt hiszi, hogy mindenkinél okosabb, "mindenkit egyformán lenyúl", mert ilyen a magyar virtus. Ám volt ebben a közeledésben tartalmi-ideológiai elem is, mert az Európán kívüli rendszerek is egyközpontú, hierarchizált rendszerek. Tölgyessy szerint Orbán mostani politikáját nem annyira a Putyin-barátság határozta meg, hanem az, hogy ki kell maradnunk a konfliktusból, hogy nem a szolidaritás a fontos, hanem a benzin és a gáz.

Az ellenzék át se gondolta az egészet, csak elkezdte mondani, amit a nyugatiak mondtak. A lengyelek pedig háborús politikát kezdtek el vinni, de azért, mert számukra Oroszország az ősi ellenség, vagyis a lengyelek is a történelmi tapasztalataikból indultak ki, és Orbán is azzal, hogy meg kell ilyenkor bújni.

A teljes, több mint másfél órás interjú a Partizán oldalán megnézhető.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.