Megsértette a magyar állam három szíriai menekült emberi jogait. Ezt az Emberi Jogok Európai Bírósága állapította meg, amely kártérítést is megítélt nekik, miután menedékkérelmet akartak beadni a röszkei tranzitzónában, de a magyar hatóságok érdemi eljárás nélkül kiutasították őket.
Pert nyert a magyar állammal szemben az Emberi Jogok Európai Bíróságán három szír menedékkérő – közölte a Helsinki Bizottság, amely az érintetteket képviselte az eljárásban. A bíróság kimondta, hogy
a magyar állam megsértette a menekült szírek emberi jogait,
amikor érdemi eljárás és vizsgálat nélkül utasították ki őket az ország területéről még 2016-ban.
A három érintett a röszkei tranzitzónában lépett az ország területére, de hiába akarták beadni menedékkérelmüket, a tisztességes eljárást mellőzve pár óra alatt eldöntötték róluk – ahogy akkor szinte mindenki esetében –, hogy nem vizsgálják ki érdemben menedékkérelmüket, hanem kiutasítják őket Szerbiába.
Az érintettek hiába próbálkoztak felülvizsgáltatni a döntést, a bíróság ezt elutasította, majd azonnal kitessékelték őket a zónából, ami után illegálisan voltak kénytelenek Szerbiába távozni. Magyar Helsinki Bizottság figyelmét a szerbiai Belgrade Centre for Human Rights és Nikola Kovacsevics ügyvéd hívta fel a három férfit sújtó magyarországi jogsértésekre, és ezek után fordultak az Emberi Jogok Európai Bíróságához.
A bíróság amellett, hogy megállapította a jogsértést, kártérítést is megállapított: fejenként 5000 eurót (jelenlegi árfolyamon valamivel több, mint 2 millió forint).