Nemzetközi lapszemle: Százezer menekült miatt teszik felelőssé Magyarországot és Szerbiát Ausztriában

8 perc

2022.12.12. 08:00

Óva intik Karl Nehammer kancellárt attól, hogy Magyarországgal és Szerbiával próbálja megfékezni a bevándorlási hullámot, Oroszország érzi az európai olajembargó hatásait, szó nem lehet tartós békéről, amíg Putyin hatalmon van. Válogatás világlapok írásaiból.

Libération

A parittyát lengetik az alulfizetett magyar tanárok, miután pályájuk kezdetén a fizetésük nem éri el a törvényes minimumot. Továbbá miután a pedagógusi állások jó 10%-a üres és pusztulnak le az iskolaépületek, az látszik, hogy a Fidesz sorsára hagyta az oktatást. Közben több tanárt is elbocsátottak, mert sztrájkolt. Ezzel tért haza Budapestről a lap Magyarországgal foglalkozó újságírója, Nelly Didelot.

A szakma tiltakozó mozgalma hónapok óta felkavarja a politikai állóvizet. A részvevők a béremelésen kívül követelik a szakszervezeti jogok helyreállítását, a munkakörülmények javítását, az oktatás szabadságát. Az illiberális hatalom kemény kézzel reagált. Kormányrendelettel korlátozta a munkabeszüntetés jogát. Ezért marad lehetséges eszközként a polgári engedetlenség.

Törley Katalin azt mondja, azért őket rúgták ki a Kölcsey Gimnáziumból, mert így akarták megfenyegetni a többieket, ám pont az ellenkezője sült ki belőle. Megindult a sztrájk, szülők és gyerekek is beálltak a tanárok mögé. Kollégája és sorstársa, Palya Tamás azt mondja, eltanácsolná, ha egy fiatal megkérdezné tőle, hogy válassza-e ma a pedagógusi pályát. Ugyanakkor Törley helyét két hónap után sem töltötték be az iskolában, így elviselhetetlen terhet jelent a többiek számára a helyettesítése.

A magyar politika erősen megosztott, de a tanárok ügyét a fideszesek közül is jó páran támogatják. 72% áll ki mellettük. Stefano Bottoni történész ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy az oktatásban nagyon sok a liberális felfogású szereplő, ezért a hatalom számára az a jó, ha hagyja, hogy nyugdíjba menjen ez a réteg, és helyére olyanok jönnek, akiket már egyházi iskolákban képeztek ki, így ideológiailag közelebb állnak a rezsimhez.