Arra a kérdésre, hogy Magyarország demokratikus ország-e, mindössze egy százalék válaszolt egyértelmű igennel.
Az Orbán-ellenesség köti össze az ellenzéki választókat, kétharmaduk szerint Magyarország mára diktatúrává lett – derül ki a Republikon legfrissebb kutatásából. Az Intézet arra kereste a választ, kik az ellenzéki választók, milyen a társadalmi helyzetük, mik foglalkoztatják őket és mik az elvárásaik. A meglehetősen nagy mintájú, 2 ezer fős kutatásban olyan embereket kérdeztek meg szeptember második felében, akik szavaztak az áprilisi választásokon, és az egységes ellenzék vagy a kutyapárt (MKKP) listájára szavaztak.
A felmérés szerint, bár a Fidesz újabb kétharmados győzelme után apátia jellemezte az ellenzéki szimpatizánsokat, teljesen mégsem fordultak el a politikától. A megkérdezettek 58 százalékát továbbra is érdekli a politika. Ugyanakkor a válaszadók általánosan borúlátók a jelenlegi magyar politikai helyzettel kapcsolatban, szinte egyöntetűen (94 százalék) úgy vélekednek, Magyarországon rossz irányba mennek a dolgok. A Republikon szerint ez azt jelenti, hogy
továbbra is elvárják, hogy történjen változás az ország vezetésében, és nem békéltek meg a gondolattal, hogy a Fidesz kormányoz újabb négy évig.
Arra a kérdésre, hogy Magyarország demokratikus ország-e, csupán a válaszadók 1 százaléka válaszolt egyértelmű igennel, további 6 százalékuk szerint inkább demokratikus, 66 százalék szerint azonban inkább vagy teljesen diktatórikus ország. A Fidesz-kormány demokratikus eszközökkel való leváltásával kapcsolatban minimum szkeptikusak, 45 százalék nem hisz ebben, míg 40 százalék szerint ez elképzelhető, a maradék nem tudott válaszolni a kérdésre.
A kutatás szerint az ellenzéki választók körében a leggyakoribb világnézet a szocialista, szociáldemokrata volt, amelyet a liberális, szabadgondolkodású követett. A két világnézet lefedi az ellenzéki minta 42 százalékát. Az ellenzéki szavazók 14 százaléka erős nemzeti érzésű, valamint 4 százalékuk konzervatív, hagyománytisztelő. Az adatok tükrében tehát az ellenzék képes volt megszólítani inkább a jobboldalhoz köthető világnézetű választókat is, azonban döntő jelentűségű a baloldali, liberális és zöld önbesorolás.