A testület ugyan kiállt Ukrajna területi integritása mellett, de szerintük a háború nem lehet ürügy a kárpátaljai magyarok jogainak csorbítására.
Állásfoglalásban ítélte el az Országgyűlés Külügyi bizottsága a munkácsi turulszobor eltávolítását, valamint arra hívta fel az ukrán kormányt, hogy határolódjon el az akciótól. A testület azt írta: megütközéssel értesültek a szobor „botrányos körülmények között történt eltávolításáról”.
A bizottság határozottan elítéli ezt a kárpátaljai magyarság megfélemlítésére, az egyetemes kulturális örökség rombolására és a magyar–ukrán kapcsolatok megmérgezésére irányuló értelmetlen és barbár akciót – olvasható a dokumentumban.
A testület szerint Ukrajna öt éve, az oktatási törvény 2017. őszi elfogadása óta „folyamatosan és tervszerűen építi le” a kárpátaljai magyarság kulturális, oktatási és anyanyelvhasználati jogait, semmibe véve a nemzeti kisebbségek etnikai, kulturális, nyelvi és vallási identitásának védelmére vonatkozóan Ukrajna által önként vállalt, nemzetközi egyezményekben és kétoldalú megállapodásokban rögzített kötelezettségeket.
A testület újfent aggodalmának adott hangot az állásfoglalásban a kárpátaljai magyarok „törvényes szervezeteinek rendszeres zaklatása és a demokratikusan megválasztott vezetőik megfélemlítésére irányuló hatósági eljárások miatt”.
Mint írják, a külügyi bizottság elkötelezett a Magyarország és Ukrajna közötti együttműködés, párbeszéd és a kölcsönös bizalom erősítése mellett, amelyben a kárpátaljai magyar közösségnek kiemelten fontos szerepe van. Nem mulasztottak el azonban kiállni Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett, sőt, azt írták, átérzik „az Oroszország által indított katonai agresszió okozta szenvedés fájdalmát”, azonban szerintük a háború nem lehet ürügye a kárpátaljai magyarok jogainak csorbítására.
A külügyi bizottság kiemelte, hogy a szobor eltávolítása nem fér össze az EU-tagjelölt oroszágokkal szemben támasztott jogállamisági és demokratikus követelményekkel, melyek tiszteletben tartására Ukrajna a csatlakozási folyamat megkezdésekor is kötelezettséget vállalt – olvasható az állásfoglalásban.
A szobor eltávolításáról itt írtunk bővebben:
Mi köze a munkácsi turulnak egy családi vállalkozásban vitt megyéhez?
Vajon tényleg ukrán nacionalista hévből puccsolta meg a saját közgyűlését és távolíttatta el a munkácsi vár ormáról a turulszobrot Andrij Baloga polgármester, vagy valami sokkal kézzelfoghatóbb, pragmatikusabb megfontolás húzódik meg a munkácsi városvezető sokak számára érthetetlen döntésének hátterében?