Pintér Sándor és Semjén Zsolt törvényjavaslata szerint az állam csak a legvégső esetben tartozik segítséget nyújtani a rászorulóknak.
Épp akkor törli el az állam szociális ellátási kötelezettségének törvényi garanciáit az Orbán-kormány – s javasolja a bajba jutottaknak, hogy keressenek menedéket az egyházaknál –, amikor minden korábbinál nagyobb veszélye van egy újabb szociális válság kirobbanásának – írja a HVG.
Pintér Sándor és Semjén Zsolt által a múlt héten beterjesztett törvényjavaslat szerint az állam csak a legvégső esetben tartozik segítséget nyújtani a rászorulóknak: akkor, ha azok a helyzetük orvoslásával kapcsolatos minden más lehetőséget kimerítettek. Azaz minden tőlük telhetőt megtettek azért, hogy kikerüljenek válságos helyzetükből, ráadásul a karitatív-szociális szervezetek segítsége sem vezetett eredményre. Ekkor – és csak ekkor – lépne be végső menedékként az állam, ám ez esetben sem a szociális ellátás, csak az annál szerényebb igényű „gondoskodás” kötelezettségével.
A cikk szerint az Orbán-kormányok számára nem pusztán anyagi kérdés a szociális terület átalakítása. Kezdetben, 2010 és 2014 között még „csak” egy sor támogatási formát szüntettek meg, az önkormányzatok anyagi lehetőségeire bízva, ki hol, milyen segítségre számíthat. Majd a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatának jelszavával tízezreket fosztottak meg a járandóságuktól. A családi pótlékot pedig bő egy évtizede befagyasztották.
További részletek az eheti HVG-ben, vagy a hvg360-on olvashatók.