Az MTA vezetése szerint „a keveredés korlátozása összeegyeztethetetlen a kereszténységgel”. Szent István intelmeiből is idéztek.
Bár Orbán Viktor neve és a tusnádfürdői beszéd konkrét említése nélkül, kétségtelenül arra reflektálva fogadott el éles állásfoglalást a Magyar Tudományos Akadémia elnöksége: a miniszterelnök iránymutatásában a „kevert fajúság” elutasításáról beszélt, amelyre az Akadémia csütörtökön úgy reagált:
A ma élő emberek egyetlen fajhoz (Homo sapiens) tartoznak, melynek tagjai eltérnek egymástól például bőrszín, testalkat, arcberendezés szerint.
Ezt követően leírják: az emberi rasszok egyike sem magasabb vagy alacsonyabb rendű a másiknál, keveredésük pedig egyidejű az emberiség történelmével, és „e folyamat bármilyen korlátozása vagy megbélyegzése összeegyeztethetetlen az egyetemes emberi kultúrával, a humanizmussal, a kereszténységgel és az emberi jogokkal.”
Ezután indirekt módon reagálnak arra, hogy Orbán azzal mosta kezeit, hogy kultúrákra, és nem fajokra gondolt. Az MTA elnöksége azt írja: „egy-egy kultúrát különböző embercsoportok hozhatnak létre, amelyek jellemzően nem rassz szerint, hanem földrajzi elhelyezkedésükben, történelmükben, nyelvükben vagy nemzeti identitásukban különböznek.”
Az MTA szerint a kulturális keveredés gyarapodás, de feszültség forrása is lehet, ezért a politika és a társadalom dolga, hogy az önazonosság és a sokszínűség megtartása mellett, az ellentéteket elkerülve segítsék a nemzeteket és az emberiséget. Mint írják: „olykor igen keserűen megszerzett történelmi tapasztalatok arra tanítanak, hogy óvakodjunk a túlegyszerűsített válaszoktól.”
A közlemény az állásfoglalás mellett Szent István Imre herceghez intézett intelmeiből idézi az alábbi sorokat:
Mert amiként különb-különb tájakról és tartományokból jönnek a vendégek,
úgy különb-különb nyelvet és szokást,
különb-különb példát és fegyvert hoznak magukkal,
s mindez az országot díszíti, az udvar fényét emeli...