A civil szervezet pert indított az adatokért, mert a Nemzeti Népegészségügyi Központ nem tette közzé őket idejében.
A kórházi járványok 79 százalékát a koronavírus okozta, vagyis az emberek ott kapták el a betegséget, ahová gyógyulni mentek, ez pedig összesen majdnem tízezer embert érint – írta blogján a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil szervezet hétfőn a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) 2020-as, kórházi járványokról szóló jelentése alapján.
Az NNK jelentése szerint 2020-ban 429 koronavírus-járvány tört ki az ellátóhelyeken, amelyekben 9847 ember fertőződött meg. Közülük 1752-en vesztették életüket a járvány miatt. (Járványnak az számít, ha két egymással összefüggő esetet találnak a kórházban.)
A nem koronavírushoz kapcsolódó kórházi járványok száma 2019-hez képest nagyságrendileg azonos (2019-ben 137, 2020-ban pedig 112 járvány tört ki az ellátóhelyeken), ebből viszont az következik, hogy az összes kórházi járvány 79 százalékát 2020-ban a koronavírus okozta.
A TASZ szerint a jelentésből kitűnik, hogy „a magyar egészségügy nem tudja hatékonyan megvédeni a kórházakban kezelt embereket a fertőzésektől”. Kiemelték: „ahhoz, hogy hatékonyan fel lehessen lépni a probléma ellen, elengedhetetlen, hogy megfelelően monitorozzák és közérthető módon, időben közzétegyék a kórházi fertőzéses adatokat”.
A civil szervezet emlékeztetett: tavaly novemberben fordultak az NNK-hoz azt kérve, hogy tegyék közzé, hányan fertőződtek meg 2019-ben és 2020-ban a magyarországi kórházakban. Érdemi választ nem kaptak, így pert indítottak az adatokért.
A jogszabály szerint az országos tiszti főorvos és munkaszerve, az NNK gyűjt adatokat a kórházi fertőzésekről, amelyekről összefoglaló jelentéseket publikálnak. A dokumentumokat 2016-tól kezdve az NNK jogelődjének, az ÁNTSZ-nek az archív oldalán lehet elérni. Az előző évi jelentéseket hivatalosan minden év június elsejéig kellett közzétenni, ezt azonban fokozatosan tolták későbbre, a jelenleg érvényben lévő szabályok szerint november 1-je a határidő. Ennek ellenére a 2019-es és a 2020-as jelentéseket az NNK a kitolt határidőig sem hozta nyilvánosságra.
A TASZ adatigénylésének benyújtásakor a 2019-es adatok egy évet és egy hetet, a 2020-as adatok egy hetet csúsztak a jogszabályban rögzített határidőhöz képest. Az országos tiszti főorvos azonban az adatigénylés ellenére először 30, majd 45 nappal hosszabbította meg a válaszadási határidőt, ezek leteltével pedig nem válaszolt a megkeresésekre.
A TASZ pert indított, ezt követően tette ki az NNK a kért adatokat.