Itthon Nagy Iván László - Ká Zoltán 2022. február. 23. 19:15

„Ennek semmi súlya nincs, de mégis nagyon fontos” – tanárok és diákok a sztrájkról

Mit mondtak a diákjaiknak a sztrájkoló tanárok, miért tüntetnek? Hogyan lehetne javítani az oktatás helyzetén és a tanári megbecsülésen? Mit válaszolnak azoknak, akik szerint pártpolitikai akció folyik? – ezekről kérdeztük szerdán a polgári engedetlenségben részt vevő tanárokat. Videóriportunkból kiderült: a diákok és a pedagógusok elképzelései egy élhető oktatási jövőképről sok helyen metszik egymást.

Jogaikat követelő tanárok
Friss cikkek a témában

Szerdán folytatódott a pedagógusok országos polgári engedetlenségi hulláma, így már több mint 50 intézmény tanárai szólaltak fel a kormány múlt pénteki sztrájkrendelete ellen, valamint követelték a tanári szakma és az oktatási rendszer általános reformját.

Hat budapesti gimnázium; az ELTE gyakorlóiskolái (Radnóti, Trefort, Apáczai, Bárczi), illetve a Fazekas Mihály Gimnázium és a Madách Imre Gimnázium közel kétszáz pedagógusa az Egyetem téren kezdte a napot, ahol transzparensekkel és közös fotóval üzenték a kormánynak, hogy vonja vissza a rendeletet, amely gyakorlatilag ellehetetlenítette a sztrájkolást a múlt heti, figyelmeztető pedagógussztrájkot követően. A hvg.hu-nak nyilatkozó tanárok arról beszéltek: túl vagyunk azon a ponton, ahol a lehetséges retorziók miatt mérlegelni kellene, hiszen a kormányrendelet, az általános túlterheltség és az alulfizetettség miatt nincs mit veszíteniük. Kiemelték:

nem pártpolitikai akció, ami zajlik, viszont a társadalom hozzáállásán is múlik a tanárok sikere.

A demonstráción nemcsak ők voltak jelen, hanem kis létszámban, de a támogatóik is; a Radnóti szülői közösségének egyik tagja például támogató levelet adott át az iskola tanárainak, amelyet állítása szerint több mint háromszázan írtak alá. Az akcióra diákok is kilátogattak, köztük két, osztálykirándulásra Budapestre jött dán fiatal is, akik a hvg.hu-nak arról beszéltek: utánajártak a hét eseményeinek, és szürreálisnak találják, hogy a tanárokat nem becsülik meg Magyarországon.

Az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola sztrájkoló pedagógusai.
Veres Viktor

A hvg.hu az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola saját tiltakozására is ellátogatott, ahol a tanári kar több tagja mellett az iskola egyik végzős diákja is mesélt arról, hogyan látják a tanulók tanáraik kiállását, illetve a közoktatás helyzetét. A 12.-es diák szerint sokan büszkék a tanáraikra, mert sokat kockáztatnak azért, hogy kiállhassanak magukért. Hozzátette, hogy hasonlóan a tanárokhoz, a diákok is úgy vélik: az oktatás állandó, rendszertelen átszervezése rengeteg kárt okozott, és a jelenlegi tantervek poroszosak, pláne a digitalizáció és a projektalapú oktatás árnyékában.

A szerdai nap eseményeiről készült videóriportunkat itt láthatja:

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.