Az EU-s tagállamok közül egyedül Magyarország nem kapott meghívót az online eseményre.
Összesen 110 állam részvételével rendeznek online demokráciacsúcsot decemberben, amelynek házigazdája, illetve szervezője az Amerikai Egyesült Államok. A tanácskozásra azonban többek nem kaptak meghívót; az uniós tagállamok közül egyedüliként így járt Magyarország is.
A Bloomberg úgy értesült, hogy ennek hatására Magyarország egy szerdai nagyköveti találkozón megakadályozta, hogy az Európai Unió hivatalos résztvevője legyen a Joe Biden amerikai elnök által összehívott konferenciának.
A magyar fél közbelépése miatt nincs közös uniós álláspont, így az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és az Európa Tanács elnöke, Charles Michel nem beszélhet az EU teljes nevében a december 9-e és 10-e között tartandó csúcstalálkozón. A Bloomberg megjegyezte, hogy Magyarország nem először akadályozza meg az EU közös fellépését egy hangsúlyos ügyben.
A kérdés a csütörtöki kormányinfón is téma volt, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy reagált: ha valahová minket nem hívnak meg, akkor ott közös uniós álláspont nem lehet. „Az EU külpolitikai képviseletként nem tud jelen lenni, mert minden tagállam kell a közös külpolitikához. Az amerikaiakhoz érdemes fordulni ez ügyben” – tette hozzá a miniszter.
Arra a kérdésre, mit gondol a kormány arról, hogy – Kínával és Oroszországgal egyetemben – nem hívták meg az eseményre, Gulyás úgy reagált: „NincsenekMagyarországnak olyan súlyos demokráciaproblémái, mint az Egyesült Államoknak. Ha tudunk segíteni, és Amerika úgy gondolja, hogy kér tőlünk jó tanácsokat, állunk rendelkezésre. Magyarországon nem tartunk ott, hogy a választópolgárok közel egyharmada úgy gondolja, hogy a demokratikus választásokat elcsalták. És remélem, hogy nem is fogunk, függeltenül attól, hogy ki nyeri a választást.”