A főpolgármester a Budapest Forumon hosszan beszélt a veszélyekről, melyek a demokráciát fenyegetik, és az Orbán-kormányt a populizmus elrettentő példájaként sorolta fel.
Angolul tartotta meg 15 perces nyitóbeszédét a Budapest Forum című kétnapos rendezvényen Karácsony Gergely. A főpolgármestert hosszú hónapok óta támadja a kormánypropaganda nyelvtudása – vagyis annak hiánya miatt –, a demokrácia kihívásairól tartott budapesti konferencián azonban angol nyelven szólt a közönséghez.
Itt meghallgathatja a beszédet, ha visszapörgeti az elejére:
A főpolgármester beszédében úgy fogalmazott, a fórum fő témája azért is a demokrácia fenntarthatósága, mert ez azt jelzi, nem tartjuk magától értetődőnek, hogy a demokrácia fenntartható.
„Úgy érezzük, hogy a demokráciát valamiféle veszély, esetleg többféle veszély is fenyegeti. És az a tény, hogy itt vagyunk, arra utal, hogy úgy gondoljuk, nem vagyunk tehetetlenek a demokráciát fenyegető veszélyekkel szemben” – mondta.
Karácsony szerint azonban nem lehetetlen megoldást találni. A demokráciának ugyanakkor az a problémája, hogy nehéz megfelelni a róla alkotott ideáloknak.
„Bizonyos értelemben a demokrácia szinte állandóan válságban van, hiszen olyasmit ígér, amit nagyon nehéz teljesíteni” – mondta.
Karácsony a problémák között említette a demokratikus társadalmakban létező szegénységet, ami nem egyszerűen a szociálpolitika kudarca, hanem a demokrácia hitelén esett sérülés.
Karácsony úgy vélte, a három évtizeddel ezelőtt Európa keleti felén létrejött új demokráciák válságából levonandó egyik legfontosabb tanulság, hogy a szegénység, a reménytelenség, az egyenlőtlenség, a szorongás és bizonytalanság légköre súlyos károkat okoz a demokráciának. Ezért, ha arról kérdezik, hogy mit kellene tenni a demokrácia fenntarthatóságáért, az első dolog, ami eszébe jut, hogy ellen kell állni ennek a tendenciának.
A főpolgármester kitért a klímaváltozásra is, mely szerinte azzal a veszéllyel fenyeget, hogy a bolygó az utánunk jövő generációk számára lényegesen rosszabb életfeltételeket tud majd csak biztosítani. Ennek súlyos következményeként említette azt is, hogy emberek millió lesznek kénytelenek útnak indulni olyan régiókból, ahol a környezet többé nem tudja biztosítani az életfeltételeiket.
„Új otthont keresve először a világnak azokra a vidékeire fognak gondolni, ahol az élet viszonylag biztonságos és jó. Ez helyzet hatalmas nyomással fog nehezedni a fejlett demokráciákra” – utalt a migrációra.
A főpolgármester szerint, ha fontosnak tartjuk a demokráciát és közelebb akarjuk hozni az emberekhez, akkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt sem, hogy az intézmények, különösen a nemzetek feletti politikai szerveződés sokak számára elérhetetlen messzeségben vannak.
Kitért a médiára is, melyet teljesen átalakítottak az ingyenesen hozzáférhető tartalmakat kínáló online médiumok és a közösségi média.
„A független, minőségi újságírás finanszírozása egyre nehezebb. Egyre kevesebb az olyan forrás, amit a legtöbben jó szívvel tudunk hitelesként elfogadni. A politikai irányítás alatt álló, a valóságot politikai szándékok szolgálatában elferdítő forrás viszont egyre több van” – tette hozzá.
Karácsony szerint a politikai céllal kifejlesztett alternatív valóságok megjelenése olyan új minőségű politikai polarizációhoz vezet, amiben egyre inkább elvesztjük a szemünk elől azt, amiben egyet tudnánk érteni. Úgy látja, ez az atmoszféra remekül megfelel a most virágzó populizmus számára.
„A nyomasztó globális problémákra kényelmes és megnyugtató válasz gyanánt ez fajta populizmus a tagadást és az elzárkózó nacionalizmust ajánlja. Aktívan munkálkodik azoknak a nyilvános tereknek a szétverésén, amelyekben racionális vitát lehetne folytatni a közügyekről. Ehelyett, az ellenőrzése alatt álló médián keresztül, túlfűtött, megosztó narratívákat sulykol a közönségének” – utalt a jelenlegi politikai helyzetre.
Karácsony szerint ennek a legfőbb célja, hogy az emberek mindig tudják, hogy kik az ellenségeik. Az “önhibájukból” szegények, a migránsok, a “liberális világelit”, az IMF, Brüsszel, a külföldről finanszírozott civilszervezetek, a CEU alapítója, a romák, a szexuális kisebbségek – bárki, csak az igazi elnyomóik nem.
Beszéde végén Karácsony az Orbán-kormányra is kitért, bár a miniszterelnök nevének említése nélkül.
„Kormányon a demokrácia intézményeit a saját érdekeiknek megfelelően torzítják el, a demokrácia és az autokrácia egy olyan hibridjét létrehozva, aminek tehetetlensége, önmozgása a demokráciától egyre távolabb, az egyre teljesebb autokrácia felé halad. Minderre példa természetesen az a rezsim, ami jelenleg ezt az országot uralja – egy olyan példa, amiből rengeteget lehet tanulni” – mondta.
A Közép-Európai Egyetem Demokrácia Intézete, a Political Capital és a Fővárosi Önkormányzat által közösen szervezett Budapest Forum felszólalói között lesz Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter, Vera Jourová, értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos, és az Orbán Viktor miniszterelnököt nemrég élesen kritizáló Timothy Garton Ash brit történész is.
A Magyar Nemzet elhíresült cikkében egyébként már augusztusban tudósított a rendezvényről, akkor múlt időben azt írták, a Közép-európai Egyetem budapesti épületében tartott nemzetközi konferencia nyitó előadását a saját bevallása szerint hiperpasszív angolnyelv-tudású Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere tartotta.