Itthon hvg.hu 2021. szeptember. 08. 16:05

Megint összehívják a Nemzetbiztonsági Bizottságot Pegasus-ügyben

Az ülésre a bizottság elnöke négy minisztert is meghívott, ahol Benkőnek, Szijjártónak és Pintérnek szerinte törvényi kötelessége megjelenni.

Pegasus-ügy
Friss cikkek a témában

A parlament őszi ülésszaka kezdetének legelejére összehívom a Nemzetbiztonsági Bizottságot – mondta Stummer János, a bizottság elnöke a Magyar Narancsnak. Bár még nem kaptak hivatalos értesítést arról, hogy mikor kezd az ülésszak, pletykák alapján úgy értesült, hogy szeptember 20-án, így Stummer aznap reggelre hívja össze a bizottság ülését.

A jobbikos politikus azt is közölte a lappal, hogy az ülésre meghív négy minisztert is, Benkő Tibor honvédelmi minisztert, aki a Katonai Biztonsági Hivatalt (KBH) felügyeli; Szijjártó Péter külügyminisztert, aki az Információs Hivatalon (IH) keresztül a külföldi hírszerzésért felel; Pintér Sándor belügyminisztert, aki az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH), a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemező Központ (TIBEK) és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat működéséért felel, illetve várja még Varga Judit igazságügy-minisztert is, aki a megfigyeléseket engedélyezi.

Az ülésen Stummer szerint Benkőnek, Szijjártónak és Pintérnek törvényi kötelessége megjelenni.

Stummer János már korábban is próbálkozott azzal, hogy a Pegasus-ügyben a legilletékesebb Nemzetbiztonsági Bizottság is vizsgálja a megfigyelési ügyet, ám eddig nem járt sikerrel, mivel a témában összehívott rendkívüli ülést távolmaradássukkal bojkottálták a kormánypárti tagok.

Amiről hazudni akarnak, arról inkább nem beszélnek - a titkosszolgálat és a politika viszonya a Pegasus-ügyben

Ha el is mennének a kormánypárti képviselők a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésére, nem lenne sokkal beljebb az ellenzék a Pegasus-botrányban felmerült kérdések megválaszolásában, a titkosszolgálatok vezetői könnyen leszerelnék őket, akárcsak a belügyminiszter - ismerve a zárt ülésen tapasztalható „varázslást és hókuszpókuszt". Mások mellett jelenlegi és egykori bizottsági tagokat kérdeztünk arról, lehet-e feloldása az ügynek.

A Pegasus-botrány júliusban robbant ki. A Direkt36 írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott 300-nál több magyar között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

Szerdán a Pegasus-ügy ismét előtérbe került azzal, hogy a Direkt36 arról számolt be, hogy bizonyítékaik vannak arról, hogy az izraeli fejlesztésű Pegasus kémszoftvert a közelmúltban is bevetették Magyarországon. Azt állítják, az Ezalenyeg.hu híroldalt működtető Páva Zoltán telefonját is feltörték a programmal idén tavasszal – és nem is egyszer.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?