Itthon hvg.hu 2021. szeptember. 08. 08:19

Az egykori MSZP-s Páva Zoltán telefonját is feltörték a Pegasus kémszoftverrel

Páva napjainkban az ellenzéki Ezalenyeg.hu nevű híroldalt üzemelteti.

Pegasus-ügy
Friss cikkek a témában

Bizonyítékai vannak a Direkt36 oknyomozó hírportálnak arról, hogy az izraeli fejlesztésű Pegasus kémszoftvert a közelmúltban is bevetették Magyarországon: a lap a Telex.hu-n megjelent cikkében azt írja, hogy a korábban az MSZP-ben politizált, most az ellenzéket nyíltan támogató Ezalenyeg.hu híroldalt működtető Páva Zoltán telefonját is feltörték a programmal idén tavasszal – és nem is egyszer.

Páva telefonját az Amnesty International és a Citizen Lab szakértői vizsgálták meg, majd megállapították, hogy a Pegasus idén március 16. és 24., valamint május 23. és 27. között volt jelen a készüléken. Azt nem tudni, hogy a támadók milyen adatokra kívántak rálátni, de az biztos, hogy mindenhez hozzáfértek, ami a készüléken megtalálható volt. Sőt, a kémprogram révén a telefon mikrofonját és a kameráját is bekapcsolhatták távolról.

A Pegasus-ügy júliusban robbant ki, amikor egy nemzetközi újságírói csapat 50 ezer olyan telefonszámot tartalmazó adatbázist fedezett fel, melyeket megfigyelhettek. Magyarországról a Direkt36 vett részt a munkában, a lap 300 itteni telefonszámról írt. Páva elérhetősége nem szerepelt ezek között, a feltételezés szerint azért, mert az adatbázis még az ő célponttá válása előtt szivárgott ki.

A Direkt36 hangsúlyozta, hogy számos információ utal arra, hogy a Pegasus magyarországi használata mögött a magyar állami szervek állhatnak. A lapnak korábban egy egykori magyar titkosszolgálati tiszt azt mondta, információi szerint a nemzetbiztonsági szervek 2018-tól kezdték el használni a Pegasust. A szoftvert gyártó NSO egy volt alkalmazottja pedig megerősítette, hogy Magyarország megvásárolta a szolgáltatást. Az ügy kirobbanása után a magyar kormány képviselői közül senki sem tagadta egyértelműen azt, hogy a magyar állam az NSO ügyfele lett volna.

Páva még a Pegasus-ügy kirobbanása előtt, a nyáron vizsgáltatta meg a telefonját a Citizen Lab szakembereivel, miután furcsaságokat fedezett fel a készüléken: gyakran megszakadtak a hívásai, de volt, hogy beszélgetés közben olyan hangokat hallott, mintha a másik oldalon beszélő a víz alól jelentkezne. A Citizen Lab végül kimutatta a Pegasus nyomait, az eredményt pedig az Amnesty International biztonsági szakértői is megerősítették.

Páva szerint „kétségbeejtő és félelmetes”, hogy Magyarországon okot adhat a megfigyelésre az, ha egy újságíró, ügyvéd vagy üzletember nem azt gondolja, amit a kormányoldal, és ennek hangot is ad.

Nagyon bízom abban, hogy azok, akikről kiderült, hogy megfigyelés alatt álltak, nem félnek. Én biztosan nem félek, és azért is akarom, hogy nyilvánosságra kerüljenek a történtek, mert nincs takargatnivalóm”

– mondta a lapnak.

Hirdetés