Itthon hvg.hu 2021. szeptember. 02. 06:41

Október végén robbanhat be a delta variáns a magyar kórházakba

Egy izraeli kutatás szerint öt hónap után csökken a vakcinák hatékonysága.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az izraeli járványügyi hatóságok nyáron azt tapasztalták: annak ellenére, hogy magas az ország átoltottsága, mégis kezdetét vette egy újabb járványhullám, amelynek során ráadásul nem csak az esetszámok voltak kiugróak, hanem rengetegen szorultak kórházi ellátására – mondta el az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője az InfoRádióban.

Vattay Gábor hozzátette, hogy lényegében egy-másfél hónapig tartott megérteni, hogy az oltás hatékonysága néhány hónap alatt elhalványul, mely után az emberek ismét meg tudnak betegedni, és természetesen tovább is tudják adni a koronavírust.

Az is kiderült, hogy az idő múltával a súlyos betegséget kiszűrő hatása is gyengül az oltásnak, ezért nagyjából 5 hónap után ajánlatos újraoltatni a lakosságot.

„Egyrészt, mert a járvány az 5-6 hónapja oltottakon szabadon tud terjedni, másrészt a súlyos megbetegedések száma is felugrik” – összegezte a szakember, aki egyetértett azzal, hogy ha az elkövetkezendő hetekben, hónapokban nem kapják meg a harmadik oltást a magyar emberek, akkor

becslések szerint október végén, novemberben robbanhat be a delta variáns a hazai kórházakban, hiszen május közepére-végére tehető a lakosság zömének második oltása.

Vattay Gábor megjegyezte, Izraelben már bevezették az ötödik hónap utáni újraoltást, de az Egyesült Államok is hajlik arra, hogy az eddigi nyolc hónapot öt hónapra csökkentse a még újabb oltásra való visszahívásokat illetően.

Az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője hozzátette: amiatt, hogy az embereket egyszer már beoltották, és az immunrendszer emlékszik a vakcinára, soha többé nem lesz annyira veszélyes már a vírus, mint kezdetben, azonban nagyon lényegesen lecsökkenhet a védettség ahhoz képest, amilyen az oltási utáni első egy-két-három hónapban volt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.