10 percet kampányolt Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban az oltás mellett. Azt kizártnak tartja, hogy ne lehessen utazni keleti vakcinával. Elmondta, ezer alá csökkent a kórházban lévő koronavírusos betegek száma, 121 ember van lélegeztetőgépen.
Annyira rosszul haladnak az oltások itthon, hogy a Kossuth Rádió reggeli műsorában már együtt mondják be az első és második oltások számát, hogy többnek hasson az adat. Ezzel kezdődött a miniszterelnöki rádióinterjú is. Nagy Katalin azt mondta, a szomszédos országokban nincs meg a közel 52 százalékos átoltottság, viszont ez még nem elég, megkérdezte, hogyan akarja a kormány felpörgetni az oltási kedvet.
Erre Orbán perceken át arról beszélt, hogy oltatni fontos, mert senkit nem kerül el a vírus. Csütörtökön 25 ezer első és 117 ezer második oltást adtak be, jó hír viszont, hogy a kórházban lévő koronavírusos betegek száma ezer alá csökkent, lélegeztetőgépen további 121 ember van. Az aktív fertőzöttek száma valamivel több, mint 84 ezer. Azt nem mondta meg, hogy hány koronavírusos beteg hunyt el.
Orbán szerint az "oltási kedv" egy furcsa szó, ő úgy tartja, ez nem kedv kérdése, szerinte az emberek nem jókedvükből hárítják az oltást. Jelenleg 3 millió felnőtt nincs beoltva, a miniszterelnök szerint kialakulhatott egy félreértés, hogy a nyájimmunitás majd megvédi őket. Amúgy ő a nyájimmunitás kifejezést sem szereti, hiszen emberekről van szó, nem birkákról. Orbán szerint a szakértők nem beszélnek eleget arról, hogy ez a vírus nem fog elmenni, itt fog keringeni, és előbb-utóbb mindenkit megtalál.
A be nem oltott 3 millió gondolhatja, hogy elmúlik a járványhelyzet és megmenti a nyájimmunitás. De ez egy tévedés. A vírus megtalálja az utolsó embert is, aki nem védett. Egy módon tudják védeni az emberek az egészségüket, ha beoltatják magukat.
Miután felnőtt emberekről van szó, nem akar "lottókkal, szerencsejátékkal" oltásra csalogatni, mindenki képes mérlegelni a kockázatokat. Elbüszkélkedett azzal, hogy világszinten milyen jól állunk az oltásokkal, hozzátéve, hogy az itthon alkalmazott oltások az indiai mutáns legyőzésére is alkalmasak.
Nagy rátér arra, hogy hiába fogadta be a WHO a Sinopharmot és az Amerikai Orvosi Kamara is hatásosnak és biztonságosnak tartja az oltást, több uniós ország sem akarja beengedni azt, aki keleti vakcinát kapott. Orbán szerint ez rémhír, ez az álláspont meg fog változni.
Ő is Sinopharmot kapott,
nem vagyok bolond, nem estem a fejemre, hogy elzárjam magam az utazástól.
Szerinte mindenki biztos lehet abban, hogy keleti vakcinákkal is lehet majd utazni, egymás után kötik meg a kétoldalú megállapodásokat. Orbán hangsúlyozta azt is, más országok még nem állnak olyan jól, mint mi, ezért sem tart itt a gondolkodás.
Júliustól jön a közös EU-s kártya, a megállapodás értelmében az országok kötelesek elfogadni az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott oltásokat, de ez nem zárja ki, hogy másokat is elfogadjanak. Orbán szerint nincs olyan ország, amely elzárná magát a turistáktól, ezért ő is bizakodó.
Ezután Nagy azt kérdezte, hogy a gazdaság újraindítását célzó intézkedések elérték-e már a céljukat. Orbán erre egy határozott igen válasz helyett hosszasan beszél arról, hogy most egy átmeneti állapot van, mikor a védekezésről átállnak a gazdaság újraindítására. Szerinte a harmadik hullámot legyőztük, de a kétkedő hangok miatt hajlandó úgy fogalmazni, hogy leszorítottuk a földre, most jöhet az újraindítás, ami egy más hozzáállást, lendületet kíván. Elárulta, hogy bérből és fizetésből élőként őt is megviselte a járvány. A második negyedéves adatok szerinte biztatóak lesznek.
Miért kell egy EU-s csúcson hajnali 2-ig megbeszélést folytatni - érdeklődik ezután Nagy, de ezt még Orbánnak sem sikerült megfejtenie. Rátérnek a klímacélokra, itt Orbán arról beszél, hogy van egy alapvető vita abban, hogy a drága - de szükséges - klímavédelem árát ki fizesse. Ő úgy tartja, hogy klímarombolást végző nagy cégek, mások viszont Orbán interpretációja szerint azt mondják, a terheket közösen kell vállalni, az embereket kell megadóztatni. Ő ebbe nem megy bele, a következő 2-3 évben ismét rezsiharcot kell folytatnia a kormánynak.
A radikális spanyol VOX párt elnökével a klímavédelemről és a bevándorlásról beszélt csütörtökön, ma pedig Boris Johnsonnal a magyar-brit politikai és gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzéséről fog.
Az interjút az őszödi beszéddel zárják, Nagy megkérdezi, hogy el kell-e már felejteni a "hazugságbeszédet." Orbán azt mondja, ez egy "vakuélmény" számára, emlékszik a lázadások kitörésére, a serdülőkorban lévő fiát biztonságos helyre kellett zárnia, mert ki akart menni a barátaival. Orbán szerint megdöbbentő, hogy aki miatt mindez történt, még ott van a politikában, és ő megint vele harcol. "Gyurcsány a főnök a másik oldalon." A Városházán is egyre-másra tűnnek fel Karácsony Gergely háta mögött azok az emberek, akiket a Gyurcsány-kormányban látott. Orbán azt mondja, ő is küzd azzal a kérdéssel, hogy 15 év elteltével előre kell-e nézni, azonban még mindig itt vannak ezek az emberek, arról nem is beszélve, hogy van, akinek kilőtték a szemét. Az őszödi beszédben az a jó, hogy régen volt - teszi hozzá a miniszterelnök, de itt még nincs vége. Nagy azon aggódik, hogy a fiatalok nem is tudják, mi történt 15 évvel ezelőtt, és ha már gyereknap van, eszébe jut az embernek, hogy milyen emlék kell egy fiatalnak ahhoz, hogy elforduljon a politikától.
Orbán szerint a fiatalokat nem kell félteni, a szüleik is tudnak mesélni, de ha valami érdekli őket, utána is tudnak menni mindennek. A járvány miatti bezártság a gyerekeket is megviselte, reméli, hogy Őszöd ide vagy oda, egy szebb ünnep vár rájuk.