Mindenki nagyon segítőkész a családdal, de senkinek sem megy a tévesen rögzített oltás törlése. És persze annak megválaszolása, hogy egyáltalán hogyan fordulhatott ez elő.
Egy olyan 16 éves lányról ír az Átlátszó, akinek tajszámával valaki már felvette a koronavírus elleni védőoltást, a rendszer pedig képtelen kezelni a problémát, és törölni a téves rögzítést. A probléma április végén derült ki a lap szerint, amikortól a 16-18 éveseket is lehetett is regisztrálni oltásra. A lány regisztrációját ekkor – jogosultság hiányára hivatkozva – visszautasította a vakcinaregisztrációs rendszer. A családnak ezután a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) sikerült megtudnia:
Az a baj, hogy a tajszámmal már felvették a védőoltást januárban a Semmelweis Egyetemen, egy külföldi útlevéllel. Sőt, már a második oltást is felvették, februárban.
Februárban még csak az egészségügyben dolgozók és az idősotthonok lakói jelentkezhettek oltásra, azonban az érintett lány – aki ekkor ráadásul még csak 15 éves volt – egyik csoportba sem tartozik. Hogy mégis hogyan használhatta valaki a tajszámát, arról hiába kérdezte az Átlátszó az operatív törzset.
A családdal egyébként mindenki nagyon segítőkész az Átlátszó szerint. A tévesen rögzített oltás törlése viszont annak ellenére sem sikerül, hogy a kérdéssel foglalkozott már a Semmelweis Egyetem Jogi és Igazgatási Főigazgatósága is, egyenesen Müller Cecília megbízásából, valamint a budapesti tiszti főorvos, a Pest Megyei Kormányhivatal és az Érdi Járási hivatal. A cikk alapján megjárta az ügy továbbá a Vas Megyei Kormányhivatal Védelmi Bizottságát és a Tisztiorvosi Hivatalát is, illetve Szombathelyen a jogi és adatvédelmi főosztályt.