A tárca szerint a külföldi diákok többsége értékesebbnek is tartja a magyar diplomát az otthonukban szerezhetőnél. A minisztérium 2023-ra negyvenezer külföldi diákot szeretne látni itthon, ami jó eséllyel elérhető cél még a járvány ellenére is.
Egyre több külföldi diák tanul a magyar felsőoktatásban, a határon túli hallgatók száma 2020-ra elérte a 38 ezret – közölte Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára.
Az MTI-n megjelent közlemény szerint a kormány 2014-ben meghirdetett Fokozatváltás a felsőoktatásban stratégiájának egyik fontos vállalása volt, hogy a tudományos élet korszerűsítésének részeként megnövelje a magyar oktatás vonzerejét, és 2023-ra 40 ezer külföldi hallgató vegyen részt a felsőoktatásban. Schanda szerint a koronavírus-járvány ugyan stagnálást okozott, a mostani eredmények alapján elérhető lesz a kitűzött cél, a válságot követően újabb fellendülésre számítanak.
Az itt tanuló külföldiek számának növekedéséhez jelentősen hozzájárult a kormány Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramja, amely jelenleg 11 ezer hallgatót támogat az országban. A minisztérium szerint külföldi diákok több mint fele értékesebbnek tartja a magyarországi diplomát a hazájában szerezhetőnél.
Az ITM felsőoktatási projektjének kezdete óta kétharmadával nőtt a külföldi hallgató száma, 2013-tól 2020-ig 23 ezerről 38 ezer főre. A minisztérium szerint a felsőoktatás megújításának következő állomása az egyetemi modellváltás lesz, amellyel Magyarország „regionális tudásközponttá válhat”.