Az ITM sikerjelentést tett közzé, pedig továbbra sincs mire büszkének lenni.
Több mint 11 százalékkal többen jelentkeztek a felsőoktatásba, mint tavaly – jelentette be közleményben Schanda Tamás. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese azt nem tette hozzá, hogy a tavalyi volt hosszú idő óta felvételizők számában az abszolút negatív rekord, akkor ez az adat a tavalyelőtti adatokhoz képest 20 százalékkal esett vissza.
Persze ettől szép a matematika és a statisztika, hogy akár lehet sikeresnek is beállítani az egy évvel korábbi csúfos eredmény apró korrekcióját.
Nézzük a számokat! Idén 101 844-en adták be a jelentkezésüket, ez valóban több mint a tavalyi 91 400 fő. Ugyanakkor nem éri el a 2019-es 112 033-as számot, mint ahogy nem éri el 2014-ig visszamenőleg egyik év felvételizői számát sem. Sőt, ha 2001-ig visszamegyünk az időben, akkor azt látjuk, hogy a tavalyi mellett összesen két évben volt kevesebb a felvételizők száma, mint most: 2013-ban és 2008-ban.
Óriási sikerként beállítani azt, hogy most felülmúltuk az abszolút negatív rekordokat (amikből kettőt ugyanez a kormány ért el), elég érdekes (és propagandisztikus) értelmezése a statisztikának.
Valójában az idei jelentkezők száma az utóbbi 20 év adatai közül a negyedik legrosszabb.
Idén is a gazdaságtudományi szakok voltak a legnépszerűbbek: 22 403-an választották ezeket. Bölcsészettudományi képzésekre 12 066-an, műszakira 10 588-an, pedagógusképzésre 9787-en, orvos- és egészségtudományira pedig 8619-en jelentkeztek.
„Hiába próbál a baloldal mindenből politikát csinálni, hiába támadják folyamatosan a felsőoktatási intézmények önállóbbá és versenyképesebbé válását is szolgáló új modellt. A fiatalok számára vonzóak a már most vagy hamarosan új rendben működő intézmények” – tette még hozzá Schanda Tamás. E tekintetben megint csak elfelejtett megemlíteni olyan apróságokat, hogy számos területen nincs más lehetősége a felvételizőnek, csak az, hogy modellváltó egyetemre jelentkezzen, így semmit nem bizonyít ez az adat sem.
Nagyon kevés olyan lehetőség van, mint az Színház- és Filmművészeti Egyetem esetén, hogy a kormány által bedarált modellt át tudták menteni külföldi egyetemekkel társulva.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: