Az új adatok alapján az ellenzéki lista 49 százalékon áll, a kormánypártoké 48 százalékon.
Az előző hónapokhoz hasonlóan ismét a Fidesz és a Jobbik tudta valamelyest növelni a támogatottságát – derül ki a Závecz Research Intézet április közepén, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából.
A felmérés szerint a kormánypártnak a választókorúak körében februárban 31, márciusban 33 százalékos volt a tábora, most 34 százalékon áll. A Jobbik két hónapja 9 százalékos párt volt, egy hónapja 11 százalékot kapott, áprilisban 12 százalékot. A DK-nak a márciusival azonos nagyságú a tábora, 11 százalékos.
Nem változott a Momentum és az MSZP támogatottsága sem, előbbi mögé a választókorúak 6, utóbbihoz 5 százaléka sorakozik fel. Ebben a hónapban az LMP 2 százalékos, a Mi Hazánk, a Párbeszéd és a Kétfarkú Kutyapárt 1–1 százalékon áll. A pártnélküliek aránya 26 százalékot tesz ki.
A biztos pártválasztók csoportjában a Fidesz vezet 47 százalékkal, a második helyen a DK áll 17 százalékkal. A harmadik a Jobbik 15 százalékkal.
A Momentum az aktív szavazók 8 százalékára számíthat, az MSZP 7 százalékos, az LMP 2 százalékos ebben a körben. Ezúttal a Mi Hazánk, az LMP és a Kétfarkú Kutyapárt az aktív szavazói közegben 1–1 százalékot kapott.
A Závecz szerint az ellenzéki pártok szavazóinak a közös lista melletti elkötelezettsége lényegében teljes körű: 97 százalékuk arra voksolna. Összeadott támogatottságuk ebben a hónapban 37 százalék, ehhez még a választókorú népesség 2 százalékát tudta maga mellé állítani, amikor a közös listára lehetett szavazni. A páros verseny szituációjában a Fideszhez is csatlakoztak új szavazók: a választók további 3 százaléka választotta a KDNP-vel közös listájukat.
A biztos választók körében is rendkívül szoros a két politikai oldal versenye, az ellenzéki lista 49 százalékon áll, a kormánypártoké 48 százalékon.
A kutatás alapján nem csak a támogatottsági adatok jelzik, hogy éles a küzdelem a Fidesz–KDNP és az ellenzék között, a választópolgárok prognózisa is ezt mutatja: 41 százalék azt feltételezi, hogy a kormánypárt kapna ma több szavazatot, 39 százalék szerint viszont az ellenzék győzne, ha most tartanának választásokat.
A kutatáshoz szükséges adatfelvétel 2021. április 9–17. között zajlott; a felmérésbe 1000 főt vontak be, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. A megkérdezés személyesen zajlott.