Hiába mondja Orbán Viktor miniszterelnök, hogy ő a Sinopharm vakcinával oltatná magát, nem minden választója követi a példáját.
A Medián és a 21 Kutatóközpont által január végén készített 1000 fős fővárosi felmérés szerint a budapestiek körében az országos átlagnál valamivel nagyobb az oltási hajlandóság - írja e heti számában a HVG.
A 18 évesnél idősebbek fele beoltatná magát, 37 százalékuk bizonytalan, de hajlik az oltásra, és csak 13 százalék mondja, hogy semmiképpen nem kér a vakcinából. (Összehasonlításképp: a KSH január végi felmérése szerint a biztosan és talán oltatók aránya országosan a népességen belül 67 százalék - a szerk.)
Az oltással kapcsolatos tájékoztató kampányt indító Budapest Brandmegbízásából készített kutatás szerint a legnagyobb különbségek az életkori csoportok között vannak: a 30 év alattiak 34 százalékával szemben a 65 éves és idősebb korosztály 69 százaléka biztos benne, hogy beoltatja magát.
Végzettség alapján is nagy a különbség, ahogyan a párthovatartozásban is, azonban az igazi törésvonal ezúttal nem a kormányoldal és az ellenzék között húzódik. A legkevésbé oltáspártiak a pártelkötelezettség nélküli, illetve a hagyományos pártokkal, a politikai elittel általában szemben álló szavazók, a Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk hívei.
A különböző oltóanyagok iránti nyitottságban viszont nagy különbségek vannak. Az oltástól el nem zárkózók leginkább az európai és/vagy amerikai vakcinát választanák.
Ugyanezt szavazótáborra lebontva azt látni, hogy a kormánypárti választók 79 százaléka is a nyugati vakcinát választaná elsősorban, 66 százalék az oroszt, illetve 45 százalék a kínait is elfogadná.
Az ellenzéki közös listára szavazók 90 százaléka választaná a nyugatit, 29 százalék az oroszt, 13 a kínait.
A pártnélküli vagy egyéb pártra szavazók 83 százaléka kérné a nyugati vakcinát, 40 az oroszt és 28 a kínait.