Felmerült, hogy a kínai vakcinák Magyarországra érkezése nem sértheti-e az EU-s megállapodást a közös beszerzésről, de az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete most megírta, hogy nincs erről szó. Csak azzal a hat céggel nem tárgyalhatnak az uniós tagállamok külön-külön, amelyekkel az Európai Bizottság tárgyal a közös vakcinabeszerzésről, más vállalatok vakcináit megvehetik.
Nem tiltják az EU-s szabályok, hogy a magyar kormány rendeljen a kínai Sinopharm koronavírus-vakcinájából – ez olvasható ki az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének sajtónyilatkozatából.
Az uniós tagállamok ugyanis abban állapodtak meg, hogy a közös EU-s vakcinabeszerzésről az Európai Bizottság tárgyal hat gyártóval - AstraZeneca, Sanofi–GSK, Janssen, BioNtech–Pfizer, CureVac és Moderna -, és ezzel a hat céggel egyik ország sem tárgyalhat külön.
Azonban semmi nem tiltja, hogy egy tagállam külön tárgyaljon olyan vakcinagyártókkal, amelyekre nem terjed ki a közös beszerzési program, és adott esetben saját hatáskörben – és saját felelősségére – adjon ki ideiglenes, vészhelyzeti engedélyt egy ilyen oltóanyag alkalmazására.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely csütörtökön mondta el: „gyakorlatilag megállapodtunk” a kínai Sinopharm-vakcina érkezéséről, erről egy határozat azóta a Magyara Közlönyben is megjelent.
A kormány részéről gyakori kritika, hogy az uniós szabályok miatt halad lassan az oltás. Erről azt írták a sajtónyilatkozatban: a közösen beszerzett oltóanyagokat azután vetik be, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a vakcinák biztonságosságának, hatásosságának és minőségének tudományos értékelése alapján a forgalombahozatali engedély megadását javasolja, ahogyan ez a BioNTech–Pfizer, valamint a Moderna oltóanyagaival már meg is történt.