A tárca szerint ezrelékben mérhető az átvezényelt szakemberek aránya.
Hétfőn levelet küldött Kásler Miklósnak a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, amiben azt kéri, hogy az elektív (halasztható) ellátásokat függesszék fel. Kincses Gyula szerint a növekvő koronavírusos esetszámok fokozott terhet raknak az egészségügyi ellátórendszerre.
Az Emmi közleményben reagált, azt írták, hogy a tárca járványkezelési stratégiája "cseppet sem változott" a tavaszihoz képest, lépcsőzetesen nyitják meg az ellátóhelyeket, és elsődlegesen a nagy gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező intézményekbe koncentrálják a betegeket és a szakembereket.
A járvány dinamikájához igazodva azokból a kórházakból csoportosítunk át orvosokat és ápolókat, amelyek jelenleg nem vesznek részt a fertőzés elleni védekezésben. Aki kapacitáshiányról beszél, az vagy szándékosan torzít, vagy nincs tisztában a tényekkel"
- áll az Emmi közleményében.
A minisztérium azt írta, hogy jelenleg a magyar kórházakban 53 százalékos az ágykihasználtság, a kórházi kapacitások jelentős része szabad.
Van ágy, van eszköz és van szakember. Nem kell egyetlen elektív ellátást sem leállítanunk, ahogy most a MOK elnöke javasolja"
- írták.
Az Emmi közölte, hogy nem sodorja működőképesség határára a kórházakat néhány szakember átvezénylése, azt írják, hogy az orvosok és szakdolgozók aránya ezrelékben mérhető az összes egészségügyi dolgozóhoz képest.
Az orvosok 4 ezrelékét, a szakdolgozóknak pedig csak a 2 ezrelékét vezényeltük a legsúlyosabb koronavírusos betegek gyógyítására. Miközben a kórházi ágyak 47 százalékán nem fekszik beteg"
- áll a közleményben.
Kincses Gyula levelében egyébként azzal indokolta az elektív ellátás felfüggesztését, mert az intenzív – és aneszteziológusi kapacitásokat köt le, a betegek számára fertőzésveszélyt jelent, újabb kórházi gócok kialakulása esetén jó eséllyel szétszórja a fertőzést, ezzel hozzájárul a járvány további terjedéséhez, valamint emiatt több egészségügyi dolgozó is karanténba kerülhet, ami tovább csökkenti a szükséges kapacitást. Kincses Gyula azt is közölte, hogy nem a teljes elektív ellátás leállítását kérik, csupán a járványkórházakban, vagy azok koronavírus-ellátásban résztvevő telephelyén.
A MOK elnöke szeptember elején is írt Kásler Miklósnak, a Pintér Sándor belügyminiszternek is címzett levélben arra figyelmeztetett, hogy katasztrófával fenyeget a járvány második hulláma.