A sértettek a bíróságra is benyújtják a polgári peres kártérítési igényüket.
A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnak (SZGYF) "nem áll módjában" teljesíteni a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthonban elkövetett szexuális bűncselekmények áldozatainak kártérítési igényét és annak 30 napon belüli megfizetését – derül ki a Népszava birtokába jutott főigazgatói válaszból.
A korábbi igazgató, Vásárhelyi János legalább hat éven keresztül molesztált gyerekeket az intézményben, emiatt tavaly szeptemberben jogerősen nyolc év fegyházbüntetésre ítélték.
Ahogy megírtuk, az ügyet az RTL Klub Házon kívül című műsora robbantotta ki még 2016-ban. A fiatalok később arról beszéltek, úgy érzik, hogy magukra maradtak az átélt borzalmakkal, és készek perelni kártérítésért a fővárost és az államot is.
A Népszava most azt írta, hogy az áldozatok benyújtották a kártérítési igényt azokhoz intézményekhez, amelyek fenntartói vagy felügyelői voltak az otthonnak. A sértettek a hivatalok megkeresésével párhuzamosan a bíróságra is benyújtják polgári peres kártérítési igényüket.
Az SZGYF 2013 óta fenntartója az otthonnak, ezért hozzájuk is érkezett kártérítési igény. Arra válaszolva Benedek István Zsolt főigazgató azt válaszolta, hogy a bicskei intézmény fenntartójaként megtettek minden szükséges intézkedést – így azonnali hatállyal leváltották az intézmény igazgatóját – amikor a tudomásukra jutott az ügy.
"Az nagyon rossz, ha az az irány, hogy a magyar állam nem felelős, különösen az áldozatsegítés évében. A csapból is az folyik, hogy a hatóságok és intézmények kiállnak az áldozatok mellett, mégsem vesznek rólunk tudomást. Mulasztottak, mégis azt mondják, hogy nincs felelősségük, és nem fizetnek
– reagált a hírre a Népszavának Pop Mert Julián, aki áldozatként a botrány egyik kirobbantója volt.
Boros Ilona, a Társaság a Szabadságjogokért jogi munkatársa a lap érdeklődésére elmondta, hogy várhatóan polgári per lesz az ügyből, és a bíróság állapítja majd meg, hogy követett-e el mulasztást az SZGYF.