Itthon Tóth Richárd 2019. november. 22. 19:11

Karácsony megfosztaná kitüntetésétől a bicskei gyermekotthon elítélt igazgatóját

Vásárhelyi János éveken át molesztálta a rá bízott gyerekeket, amiért jogerősen 8 év fegyházat kapott 2019-ben. Budapest 2015-ben kitüntette őt a Bárczy István díjjal, amit most Karácsony Gergely főpolgármester elvenne tőle a következő testületi ülésre beterjesztett javaslatával - tudta meg a hvg.hu.

Vásárhelyi János zaklatási botrányát az RTL Klub Házon kívül című műsora robbantotta ki még 2016-ban. Három éve tettek feljelentést a Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon volt lakói, mert elmondásuk szerint az intézményvezető éveken át szexuálisan zaklatott több kiskorú fiút is az általa vezetett gyermekotthonban. Az igazgatót 2016 szeptemberének végén a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság felfüggesztette állásából, belső vizsgálatot rendelt el, majd feljelentést tett.

A rendőrség korábbi közlése szerint azzal gyanúsították a férfit, hogy 2008 és 2016 között a gondozása alatt álló gyerekekkel, hatalmi viszonyával visszaélve "szexuális cselekményt végzett", illetve erre próbálta rábírni őket. 2007 és 2011 között pedig rendszeresen "szexuális abúzusnak tette ki" a gyermekotthonban elhelyezett, 18 évesnél fiatalabbakat, ezzel erkölcsi, érzelmi fejlődésüket veszélyeztette.

A bíróság elrendelte az igazgató előzetesbe helyezését, és megemlítette, hogy a férfit kettőtől tizenkettő évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik, ha elítélik. Később a tanúkihallgatások, a szakértők meghallgatása és okirat-ismertetés után már arról volt szó, hogy akár 22 évet is kaphat az igazgató. A bíróság végül nyolc év fegyházra ítélte, és bár az ügyészség a kiszabott büntetések jelentős súlyosítását indítványozta, nem növelték azt, majd Vásárhelyi 2019 szeptemberében jogerősen is 8 év fegyházat kapott.

A bicskei gyermekotthon
kzsgyo.axelero.net

Már nem sokáig Bárczy István-díjas

A jogerős ítélet után Tarlós István korábbi főpolgármester azt ígérte, ha október 13-án marad főpolgármester, kezdeményezni fogja a Fővárosi Közgyűlésben Vásárhelyi Bárczy-díjának visszavonását. Tarlós elbukott, de információink szerint Karácsony Gergely főpolgármester is erre tesz javaslatot.

A Fővárosi Közgyűlés november 27-i ülésének meghívójában a zárt ülésen tárgyalandó előterjesztések között szerepel egy pont:

javaslat fővárosi kitüntető díjtól való megfosztásra.

Ennek előterjesztője Karácsony Gergely.

Vásárhelyi 2015-ben kapta a Bárczy István-díjat, az akkori tudósítás szerint

az állami gondoskodásban élők megsegítésében, a gyermekvédelmi szakellátás minőségi átalakításában végzett fáradhatatlan, gyermekközpontú vezetői munkája elismeréseként.

A 2009-ben alapított díjat 2010-ben adták át először, pedagógusok kapják meg. Egészen pontosan: „a kitüntetés a fővárosban működő közoktatási és gyermekvédelmi intézmények azon munkatársai részére adományozható, akik hosszú éveken át kiemelkedő teljesítményükkel hozzájárultak a jövő generációjának neveléséhez, oktatásához, képzéséhez, és ez által a főváros fejlődéséhez.”

A Főpolgármesteri Hivatal is megerősítette a hvg.hu értesülését:

azért kezdeményezik a díj megvonását Vásárhelyitől, mert viselkedésével és a 8 év fegyházbüntetéssel méltatlanná vált rá.

A megszólaló áldozatok
RTL Klub

Korábban a 168 Óra alapján arról írtunk, hogy Vásárhelyi megtarthatja a Magyar Bronz Érdemkeresztet. A lap kérdésére, tervezik-e visszavonni a kitüntetést, akkor Köztársasági Elnöki Hivatal azt válaszolta:

az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés f) pontja, illetve a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény alapján a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök adományozza Magyarország állami kitüntetéseit. A hatályos szabályozás alapján állami kitüntetés visszavonására nincs mód.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.