Itthon Windisch Judit 2019. december. 10. 15:15

Mutatjuk, a most átvert korlátozásokkal hogyan nézne ki a Parlament

Windisch Judit
Szerzőnk Windisch Judit

Jelentősen szűkítette az ellenzék mozgásterét a Fidesz a most elfogadott törvény- illetve házszabálymódosítással, pontokba szedtük a fő változásokat.

Bevallottan a Párbeszéd miatt javasolta a Fidesz a parlamenti frakcióalakításra vonatkozó szabályok szigorítását, ők ugyanis 2018 nyarán még össze tudtak ügyeskedni egy frakciót. A következő választás után ez kizárt: a ma elfogadott módosítások után ha nem akarnak együtt ülni szövetségesükkel, az MSZP-vel, már csak független képviselő lehetne a három párbeszédes. A független képviselők mozgását is blokkolta a Fidesz (de azt már mostantól), így Bősz Anett liberális politikus volt az utolsó, aki beléphetett a DK-ba.

MTI / Kovács Tamás

Az új szabályokkal a kormánytöbbség az ellenzéki összefogást akadályozni nem tudja, az osztozkodást viszont megnehezíti. Ha az ellenzék a 2022-es választáson kitart a közös lista mellett, úgy kell sakkozniuk, hogy minden pártból elég jelölt kapjon befutó helyet.

Túry Gergely

Nem csak ez változik, a rendbontó képviselőkre sokkal súlyosabban lesújthat Kövér László házelnök. Az tény, hogy eddig sem alkalmazta a lehető legszigorúbb büntetéseket, például alig tiltott ki képviselőt az ülésről, de a fizetésüket is csak módjával csökkentette. Igaz, az eltelt hat évben így is 72 milliós büntetést rendetlenkedtek össze a képviselők.

Jelen és jövő

A következő infografikán mutatjuk a jelenlegi és a szigorított szabályokat, illetve azt is, hogy hogyan nézne ki a Parlament, ha májusban a most megszavazott módosítás alapján kellett volna elosztani a helyeket.

Nem szabad a bejárás

Azzal, hogy a képviselők a jövőben nem mehetnek be a képviselő igazolványukkal a közintézményekbe vagy közigazgatási szervhez, sokat gyengített a Fidesz az átláthatóságon. Ez ugyanis nem csak arra volt jó, hogy egy ország lássa, Hadházy Ákos lyukas zokniban alszik az MTVA székházban, vagy hogyan teperik le Varju Lászlót a biztonsági őrök ugyanott. Tény, voltak ehhez hasonló politikai pr-akciók, de volt érdemi haszon is.

Az mondjuk nem az, hogy a személyes jelenlétnek köszönhetően Hadházy Ákos és Szél Bernadett három percet beszélhetett személyesen Papp Dániellel, az MTVA vezérigazgatójával, az viszont már igen, hogy Szél megnézte, milyen helyzet uralkodik a gödi TOP-házban, bejelentés nélkül is felbukkant gyermekotthonokban, megnézhette, milyen új helyet szánnak a fóti gyermekotthon lakóinak.

Bemehettek a tranzitzónába, mikor arról szóltak a hírek, a kormány menekülteket éheztet a határon, vagy Hadházyt képviselőként már nem kergették ki markolóval a cikói szeméttelepről, viszont a szennyvizet sok pénzből hatástalanították. Hadházy a konzultációs kérdőívek személyes megtekintésekor is próbálta leleplezni a kormányzati kommunikációt, azért kapott is egy pert a nyakába.

kormany.hu

Szél Bernadett, Hadházy Ákos és a szintén független Szabó Szabolcs vélhetően utolsó ilyen akcióként pár órával a szavazás előtt elment az Emmi-be, hogy a többi között a kötelező beiskoláztatásról tegyenek fel kérdéseket.

A most elfogadott törvény azt mondja ki, az állami szervek

kötelesek a képviselőket megbízatásuk ellátásában támogatni, és részükre a munkájukhoz szükséges felvilágosítást megadni, de a képviselők csak előzetesen egyeztett módon kérhetnek tájékoztatást a vezetőktől.

Vagyis, vagy kapnak időpontot vagy nem, az e-mailre pedig vagy érkezik érdemi válasz, vagy nem.

 

Hirdetés