Egészen erősre sikerültek Kövér László záró gondolatai a Nagy Imre-szobor helyére állított Nemzeti Vértanúk emlékművének avatásán. Szamuely Tibortól Pál apostolig ért gondolatmenetében.
Felavatták a Parlamenttel szemben, a Vértanúk terén a Nemzeti Vértanúk emlékművét, illetve annak pontos mását. Az eredeti szobor, Füredi Richárd alkotása a „A nemzet vértanúinak 1918-1919” feliratot viselte és a vörösterror áldozatainak állított emléket, 1945-ben pedig porig rombolták. Arról, hogy a szobor valójában egy Horthy-kori üzenetet melegít fel, Csunderlik Péter írt a hvg360-on, mi most inkább Kövér Lászlóra koncentrálnánk.
A házelnök az 1918-1919-es vörösterror áldozatainak emléket állító alkotás újraavatási ceremóniáján azt mondta, az a véres polgárháború más formájában, „szellemi és politikai küzdelemként ugyan, de napjaink is zajlik”.
Az Istent, hazát és nemzetet tagadók 1919-ben burzsujoknak nevezték nagyapáitokat. 56 után retrográdnak nevezték apáitokat, 1990 után mucsainak neveztek valamennyiünket, akik hittünk a demokrácia erejében. Ma nacionalistának, populistának, Európa-ellenesnek, xenofóbnak, iszlamofóbnak, homofóbnak, és ki tudja még, mi mindennek neveznek bennünket csak azért, mert ragaszkodunk közösségeinkhez, kultúránkhoz, hagyományainkhoz. Ne legyenek kétségeiket, ha engeditek nekik, visszatérnek, és meg fogják bélyegezni gyermekeiteket, unokáitokat. A Lenin-fiúk utódai ma is itt állnak velünk szemben, és egyelőre csak a virtuális világban, de ott folytatják, ahol 100 éve a Szamuelyk abbahagyták.”
A Lenin-fiúk egyébként az 1919-es magyarországi Tanácsköztársaság alatt a Forradalmi Kormányzótanács politikai karhatalmi különítménye volt a vörösterror hónapjaiban.
Itt a videó és Kövér beszéde:
Ugyanezen az eseményen, távozóban, Orbán Viktor azt mondta, megkapta Karácsony Gergely levelét, de még kivár a személyes találkozóval.
Csaknem 100 évvel ezelőtt is avattak itt, hangulatában hasonló volt az akkori rendezvény, itt az akkori filmhíradó (ha nem töltene be a videó, katt a mondat első felében lévő linkre):