Itthon hvg.hu 2019. szeptember. 02. 14:29

Braun Róbert felmondott a Corvinusnál: „Eddig bírtam”

A bécsi Institute for Advanced Studies vezető kutatója levelet írt Lánczi András rektornak és Zoltayné Paprika Zitának, a gazdálkodástudományi kar dékánjának. Braun azt írta, ezzel a levelével megszünteti 1994 óta tartó egyetemi oktatói jogviszonyát.

„Jelen levelemmel 1994 óta tartó egyetemi oktatói jogviszonyomat a Budapesti Corvinus Egyetemen megszüntetem” – így kezdi írását Braun Róbert, aki üzleti etikát, társadalmi felelősségvállalást, felelős marketinget, tisztességes politikai kommunikációt kutat és tanít.

Úgy folytatja, osztja a Corvinus Rajk László Szakkollégiumának hitvallását, ami a szakmai igényességet, a közösségiséget és a társadalmi érzékenységet helyezi előtérbe.

Pedagógusként, egyetemi oktatóként, kutatóként semmilyen formában nem kívánok közösséget vállalni az egyetem új vezetőinek – Hernádi Zsolt, Csák János és Anthony Radev – közéleti, üzleti tevékenységével, a fenti hitvallást megtagadó emberi minőségével.

Átalakuló Corvinus: rá sem fogunk ismerni az új intézményre?

Bár példátlan nagyságú állami támogatással indult útjára a Közgázból lett elit magánegyetem, nem tudni, mi lesz pontosan a sorsa.

Braun számára elfogadhatatlan a „közösségi (felső)oktatási intézmény politikai befolyással megvalósított magánosítása, az oktatás piacosítása, a munkavállalói kiszolgáltatottság növelése”.

Katedrán álló oktatóként képviselnie kell az egyetemet és annak vezetőit, emberi és közéleti szerepvállalásait. „Diákjaim bármelyik órán, bármelyik pillanatban megkérdezhetik, hogy azonosulok-e azzal a jövővel, amit ezek az emberek képviselnek. Röviden: nem azonosulok. Az általuk képviselt értékeket diákjaim számára negatív példaként állítom” – írja Braun a hvg.hu által megismert felmondólevelében. Távozásának oka, hogy szeretné elkerülni, hogy vagy az egyetem vezetőit, vagy személyes értékeit kelljen megtagadnia.

Egyetemi oktatói meggyőződésem, hogy közéletünk állandó jobbítása érdekében példát kell mutassunk a diákok számára; tisztességes, korrupciómentes, demokratikus értékeket kell oktassunk; értékválasztásainkkal is szolgálnunk kell diákjaink jövőjét.

Ahogy írja, évtizedek óta üzleti etikát, társadalmi felelősségvállalást, felelős marketinget, tisztességes politikai kommunikációt kutat és tanít, az általa fent megnevezett személyek ezeket az értékeket tiporják lábbal. „Hernádi Zsolt ellen az Interpol nemzetközi elfogatóparancs kiadását javasolja, etikailag megkérdőjelezhető üzleti tevékenységét szaktudományos tanulmány igazolja. Csák János a gazdasági növekedés érdekében saját bevallása alapján elfogadja a nepotizmust, Anthony Radev karrierje az erőszakosságra és a fiatal munkavállalalók kizsákmányolására épül(t)” – véli Braun.

Maga alá gyűri az egyetemeket, de mi szerepel még Palkovics Nagy Tervében?

Azért lesznek versenyképesebbek a magyar egyetemek azután, hogy átkerülnek az Innovációs és Technológiai minisztérium alá, mert a minisztérium "az innováció lehetőségeinek birtokában van" - ennyit tudni eddig a nagy Palkovics-tervről. A szakértők a politikai hátsó szándékon gondolkodnak, és van még jó pár tisztázatlan kérdés.

Huszonöt éve tanít Braun a Corvinuson, öt éve nem él Magyarországon, évente két mesterkurzust tart, illetve a szakkollégiumban tart kurzusokat, itt próbál továbbadni valamit abból, amit a magyar közoktatástól és az egyetemi közösségtől kapott. „Sok oktatótársammal, adminisztratív munkatárssal ellentétben nem vagyok sem anyagilag, sem tudományosan kiszolgáltatott az egyetemnek. Eddig bírtam.”

„Jó néhány évvel ezelőtt, amikor az egyetem politikusi óhajra korábbi névadójának, Karl Marxnak a szobrát távolította el az egyetem aulájából, nyílt levélben tiltakoztam. A világ egyik legnagyobb hatású közgazdászának megtagadása gyáva meghunyászkodás volt; utólag látható, ez volt az első lépés az egyetem önazonossága feladása irányába.

Döntésem személyes, ugyanakkor jelezni hivatott, hogy az Európai Unióban diáknak, oktatónak lehetősége van megválasztani azt a politikai és tudományos közösséget, melynek értékeit magáénak vallja” – zárja levelét.

Hirdetés
hvg360 Sztojcsev Iván 2025. január. 13. 06:30

Kiszámoltuk, melyik volt az ország legproblémásabb vasútvonala 2024-ben

Annyira megsokasodtak a bajok a győri vasútvonalon a felújítás után, hogy a második helyre jött fel, de a legtöbb gondot összeszedő magyar vonal így is ugyanaz lett, mint amely öt éve minden évben. A csúcskésést az a vonat hozta össze, amely Budapestről kilenc és fél óra alatt ért el Ausztriába, de a listánkból az is kiderül, hogy a havazás vagy épp a nyári hőség mennyire viselte meg a vasutat. Ahogy az is, van-e egyáltalán olyan vonal, ahol tökéletes volt a szolgáltatás.