Az oknyomozó portál összeszedte, hogy az elmúlt 3 évben a magyar rendőr-főkapitányságok összesen mennyi pénzt fizettek ki ilyen ügyekben.
Közérdekű adatigénylést nyújtott be az Átlátszó a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak és az Országos Rendőr-főkapitányságnak is, hogy megtudja, az elmúlt négy évben összesen mennyi kártérítést fizettek ki a megyei rendőr-főkapitányságok. Az oknyomozó portálnak egyedül a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság nem válaszolt, három testület – a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság és a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság – pedig azt felelte, hogy náluk nem voltak ilyen kifizetések.
Közigazgatási jogkörben okozott kárért akkor lehet felelősséget megállapítani, ha a kárt közhatalom gyakorlásával vagy éppen annak elmulasztásával okozták, és a kár rendes jogorvoslattal, valamint a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti eljárásban nem volt elhárítható.
A lista élén az egyik legnagyobb magyar rendőri testület, a BRFK vezeti, ők 2015. január 1-je és 2018. október 31-e között mintegy 82 millió forintot fizettek ki államigazgatási (közigazgatási) jogkörben okozott kártérítésekre. Az összeg felét a tavalyi évben történt kifizetések teszik ki.
A második helyen a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság áll, ők az egyik ügyükben 33 milliót fizettek ki rendőri intézkedéssel összefüggésben kárügy miatti kártérítésként. Az Átlátszó szerint azért, mert egy rab a főkapitányság fogdájában szenvedett maradandó egészségkárosodást.
A harmadik a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság lett, itt három év alatt 7,1 milliót költöttek államigazgatási jogkörben okozott kár miatti kártérítésekre.
A többi kapitányság általában egymillió forint körüli összeget fizetett ki, többek között magántitok védelméhez és jó hírnévhez való jog megsértése, illetve jogellenes bilincshasználat miatt.