Itthon hvg.hu 2019. január. 16. 12:59

Maradandó egészségkárosodás és jogellenes bilincshasználat miatt is fizetett kártérítést a rendőrség

Az oknyomozó portál összeszedte, hogy az elmúlt 3 évben a magyar rendőr-főkapitányságok összesen mennyi pénzt fizettek ki ilyen ügyekben.

Közérdekű adatigénylést nyújtott be az Átlátszó a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak és az Országos Rendőr-főkapitányságnak is, hogy megtudja, az elmúlt négy évben összesen mennyi kártérítést fizettek ki a megyei rendőr-főkapitányságok. Az oknyomozó portálnak egyedül a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság nem válaszolt, három testület – a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság és a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság – pedig azt felelte, hogy náluk nem voltak ilyen kifizetések.

Közigazgatási jogkörben okozott kárért akkor lehet felelősséget megállapítani, ha a kárt közhatalom gyakorlásával vagy éppen annak elmulasztásával okozták, és a kár rendes jogorvoslattal, valamint a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti eljárásban nem volt elhárítható.

A lista élén az egyik legnagyobb magyar rendőri testület, a BRFK vezeti, ők 2015. január 1-je és 2018. október 31-e között mintegy 82 millió forintot fizettek ki államigazgatási (közigazgatási) jogkörben okozott kártérítésekre. Az összeg felét a tavalyi évben történt kifizetések teszik ki.

A második helyen a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság áll, ők az egyik ügyükben 33 milliót fizettek ki rendőri intézkedéssel összefüggésben kárügy miatti kártérítésként. Az Átlátszó szerint azért, mert egy rab a főkapitányság fogdájában szenvedett maradandó egészségkárosodást.

A harmadik a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság lett, itt három év alatt 7,1 milliót költöttek államigazgatási jogkörben okozott kár miatti kártérítésekre.

A többi kapitányság általában egymillió forint körüli összeget fizetett ki, többek között magántitok védelméhez és jó hírnévhez való jog megsértése, illetve jogellenes bilincshasználat miatt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.