Itthon hvg.hu 2017. augusztus. 23. 17:41

Kitálalt a NER működéséről egy volt fideszes kormányhivatali vezető

Káderfoglalkoztatóként működő kormányhivatalok, mindent felülíró lojalitás és párthűség, a helyi Fidesztől függő emberek, politikai alapon felvett jelentéstevők - így néz ki a NER belülről.

Kitálalt a magyarnarancs.hu-nak Varga Zsolt, aki korábban az MDF-ben politizált, majd 2006-tól a Fideszt támogatta, 2011-től pedig négy évig a somogyi kormányhivatal nyugdíjbiztosítási igazgatóságának vezetőjeként, majd újabb két évig a társadalombiztosítási és családtámogatási főosztály helyettes vezetőjeként dolgozott, ahonnét saját kérésére felmentéssel távozott, hogy aztán szociálpolitikusként dolgozzon tovább.

Varga Zsolt a lapnak azt mondta, nem ilyen országot és nem ilyen vezetést képzelt el, és végül a mindent átszövő korrupció, a törvények és a szakmaiság semmibevétele miatt döntött úgy, hogy a nyilvánosság elé áll és elmondja, milyennek látta az Orbán-rendszer bürokráciáját belülről.

Varga azt mesélte, eleinte úgy vélte, a kétharmados felhatalmazás olyan erő, amelyet jól kihasználva létre lehetne hozni egy valóban jól működő országot, aztán megtapasztalta, hogy nem Magyarország a fontos, hanem a párt, a személyek, a klientúra, és a támogatók. Varga szerint 2010-ben még úgy tűnt, valóban egy kisebb és hatékonyabb államapparátust akarnak felépíteni, de 2014 után ez megváltozott.

Politikai aktivistákkal töltik fel az állami szférát. Már nem számít a szakmaiság, csak az elkötelezettség. A megyei és járási kormányhivatalok több esetben afféle káderfoglalkoztatóként működnek.

Elmondása szerint a vidéki kormányhivatalokban olyanok is kaptak állást, akik a legtöbb kopogtatócédulát gyűjtötték össze, sok helyen pedig egyáltalán semmilyen szakirányú végzettsége sincsen a vezetőknek. "Van olyan intézményi megyei igazgató, akit még a minisztérium sem akart kinevezni, ám mivel a helyi parlamenti képviselő embere volt, a megyebeli honatyák közös petíciót írtak az érdekében. Természetesen pozícióba került" - mesélte.

Varga Zsolt elmondta, a képviselők rendszeresen egyeztetnek a személyi kérdésekről, a döntésük után pedig az adott intézmény kiír egy kamupályázatot, amelyen persze az nyer, akit a képviselők szeretnének. "Szerintem ez bőven kimeríti a befolyással üzérkedést. Hiszen az ilyen politikai kinevezettek erősen függenek a jótevőiktől, akik természetesen nem szégyellnek kérni is tőlük. Mégpedig elég komoly dolgokat" - tette hozzá.

Az egykori köztisztviselő szerint a vidéki kormányhivatalok folyamatos felduzzasztása során az elsődleges szempont leginkább a személyi lojalitás, ráadásul sok baloldali ellenzéki is így került újra pozícióba a 2010-es kormányváltás után, hogy így biztosítsák hűségüket. Hozzátette, a Fidesz-szimpatizánsok között van, hogy egész családok dolgoznak a kormányhivatalokban, így rengeteg család függ egzisztenciálisan egy adott politikustól vagy körétől.

Varga Zsolt szerint a lojalitás annyira felülír mindent, hogy az sem okoz gondot, ha valaki büntetőjogi eljárás alatt állt, mert a felügyeleti szerveket ugyanúgy káderekkel töltötték fel, mint a kormányhivatalokat és igazgatóságokat.

Éppen azért próbálják ellehetetleníteni a civil szférát, hogy ne legyen semmilyen ellenőrző szervezet. Ha pedig mégis menthetetlen az "elvtárs", megpróbálják más, de szintén jól fizető pozícióba helyezni. Akadnak klasszikus kádermentő, illetve kádertemető helyek, ilyenek például a szociális és gyermekvédelmi intézményfenntartók.

Hozzátette, az sem véletlen, hogy általában csak néhány vezetőnek van nyilatkozattételi joga, és az is ki van adva, melyik médiumnak lehet, és melyiknek nem lehet beszélni, mert a szakmai-képességbeli hiányosságok miatt tartanak a sajtótól.

Az egész rendszernek a nyilvánosság a legnagyobb ellensége.

Varga azt is elmondta, ha valaki eltér a hivatalos ukáztól, akkor kegyvesztett lesz, ehhez pedig akár az is elég, ha valaki csatlakozik egy aláírásgyűjtéshez, vidéken pedig ez még inkább igaz.

Minél kisebb egy település, annál jobban kézben lehet tartani az embereket. Akik amúgy sem mernek már beszélgetni sem egymással, hiszen a politikai alapon felvettek között akadnak, akiket kifejezetten azért raktak egy adott területre, hogy jelentsenek, hangulatjelentéseket adjanak.

Varga arról is beszélt, hogy gazdasági döntéseknél is érződik mindez, ugyanis sok politikusnak van egy vállalkozói köre, így az egyes projekteknél már előre eldől, melyik cég kapja meg a munkát, sőt, az is ki van adva, kikkel nem lehet soha együtt dolgozni.

Varga elmondása szerint a választások előtt az egyik megyei kormányhivatalban lehívta a rendszerből a méltányossági nyugdíjban részesülők névsorát és adatait, akiket aztán az aktivisták fel is kerestek.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?