Teljes mértékben érthető, ha valaki egyszer már átesett valamilyen daganatos megbetegedésen, akkor mindent megtesz, hogy elkerülje annak kiújulását. Ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy a nem sürgős esetnél akár több hónap is eltelhet, mire valaki végre eljut a vizsgálatokig.
Történetünk főszereplője – nevezzük Erzsébetnek – immár 17 éve jár a Semmelweis Egyetem Radiológiai Klinikájára felülvizsgálatra. Azóta, hogy emlőrákot diagnosztizáltak nála, amelyet ezt követően eltávolítottak. Mint minden évben, a felülvizsgálat érdekében idén is két hónappal előre bejelentkezett az Onkológiai Központnál, hogy nyár végére időpomtot kapjon. Ehhez nagyon szigorúan tartja magát, mert mint mondta: “az ördög nem alszik”. Most viszont nagyon megijedt, mert hiába telefonált oda minden héten, lassan két hónapja nem kap időpontot a vizsgálatok elvégzésére.
Volt, hogy azt tanácsolták neki, inkább “menjen el priváthoz”, vagyis saját költségén (ez kb. 10-25 ezer forint lenne) végeztesse el a szükséges vizsgálatokat.
Egyik érdeklődése alkalmával elmondták neki, hogy nem vele packáznak, senkinek sem tudnak beutalót adni. Legutóbb pedig, amikor Erzsébet betelefonált a klinikára, azt közölték vele, lehet, hogy még októberre sem kap beutalót.
Új gép van, orvos nincs
Erzsébetet nem is zavarta igazán, hogy csak őszre kaphat beutalót – azzal ő is tisztában volt, hogy ez a magyar egészségügyben nem megy egyik napról a másikra –, az háborította fel, hogy nem tájékoztatták megfelelően arról, mire számíthat.
Magyarázatként annyit közöltek vele, hogy nem ők tehetnek a kialakult helyzetről, új gépeket kapott a klinika és nem tudják használni azokat. Hogy miért van ez így, azt már nem részletezték. Máskor pedig azt mondták, hogy szabadságon vannak az orvosok, szakdolgozók, vagyis nincs, aki működtesse a berendezéseket.
Ez nem is lenne annyira meglepő, tekintve, hogy radiológusokból még a nagyobb városokban is hiány van, több megyében hiányszakmának is számít, és a nyári szabadságolásokat mindig nehéz megoldani ilyen körülmények között.
Emlőrák |
Magyarországon évente körülbelül 5-6000 új emlőrákos beteget fedeznek fel. Az emlőrák ezzel a magyar nők leggyakrabban előforduló daganata. 50-65 év között a leggyakoribb, de ma már a fiatalabb nőket is egyre gyakrabban érinti. A magyar női népesség átlagos emlőrákkockázata 8-10 százalék körül van, ami azt jelenti, hogy élete során minden 10-12. nőnél kialakul a betegség. |
A klinika honlapján nem találtuk nyomát annak, hogy bármelyik szakrendelés szünetelne vagy csökkentett kapacitással működne. Viszont itt is felhívják a páciensek figyelmét, hogy a rendelések beutalókötelesek és előzetes időpont-egyeztetés szükséges.
Több hónap eltérés is elfogadott
Erzsébet történetével megkerestük a Semmelweis Egyetemet. Arra voltunk kíváncsiak, mi lehet az oka, hogy a nő lassan két hónapja nem kap beutalót, ez valóban az orvoshiány miatt van-e így, illetve mi alapján “rangsorolják” a pácienseket.
Válaszában azt írta az egyetem, hogy szó sincs szakemberhiányról, a nyári szabadságolások ellenére is folyamatosan van elég orvos és szakdolgozó a klinikán. Az akut vizsgálatokat legfeljebb egy héten belül végzik el, míg a nem sürgős esetekben, tehát a gyógyultnak nyilvánított pácienseknél – mint amilyen Erzsébet is – viszont 2-3 hét a várakozási idő. Ez az országos átlag alatt van, ahogy a mammográfia, az MR és a CT esetében is, hangsúlyozta az egyetem. “A gyógyult páciensek esetében nem előírás, hogy minden évben, pontosan azonos hónapban történjen a kontroll emlővizsgálat; több hónapos eltérés is elfogadott”, tette hozzá az intézmény.
Fontos lenne a korrekt tájékoztatás
Megkérdeztünk minderről egy radiológust is. Mint elmondta, szakmailag elfogadható, hogy egy gyógyultnak és panaszmentesnek tekinthető páciens csak 2-3 hónap múlva kap időpontot szűrő jellegű vizsgálatokra. E tekintetben nem vagyunk lemaradva az európai átlagtól, például az angol és a német várólisták is hasonlóan hosszúak. Természetesen a megfelelő tájékoztatás ettől még ugyanúgy fontos, tette hozzá a szakorvos.
Megkeresünkre a Semmelweis Egyetem részéről megerősítették, hogy valóban kapott új gépet a Radiológiai Klinika, mégpedig egy digitális mammográfot a már meglévő mellé, de az egyetem állítja, hogy ennek üzembe helyezése nem okozott fennakadást a betegellátásban.
Így viszont érthetetlen, miért mondták a telefonba Erzsébetnek azt, hogy nem tudják használni a gépeket.