Nem áll jól az ügyünk Luxemburgban: az EU bíróságának főtanácsnoka ajánlása szerint elveszítjük a kvótapert. Mit lép erre a Fidesz és a magyar kormány? Völner Pál IM-államtitkár tart sajtótájékoztatót: reméli, hogy a bíróság nem fogadja el a főtanácsnoki döntést, erre voltak precedensek. Ráadásul sikeresen kibekkeltük a törvény hatályát a pereskedéssel: szeptember 26-án lejár az ideiglenes intézkedés határideje, utána már a határozat egy tagállamot sem fog kötelezni a befogadásra.
Elveszítjük a tavaly indított kvótapert, ha az EU Bírósága Yves Bot főtanácsnokra hallgat – és általában a főtanácsnoki véleményt fogadja el. A Fidesz már napok óta egy Magyarország elleni erősödő nemzetközi támadásról beszél – mi pedig egy éve megírtuk, hogy a kvótaperből a kormány csak jól jöhet ki. Völner nemrég arról beszélt, ha vesztünk, nem teljesítjük a kötelezettségeinket. Pontosabban Völner azt mondta: "Akárhogyan is alakul az eljárás, nem nyithatjuk meg kapuinkat az illegális migránsok előtt." Erre ugyanakkor nem is kér minket senki.
De lássuk, mit mond maga Völner a tanácsnoki állásfoglalás utáni első magyar kormányzati sajtótájékoztatón:
"Sajnos a legrosszabb elvárásainkat igazolta be", mondja Völner, a Soros-terv részeként sorakozott fel Yves Bot az előtte felszólalókhoz – politikai érvelést mond, hogy elfedje a jogi érvek hiányát. Völner felidézi a jogalkotási folyamatot, és az abban foglalt ellentmondásokat. A sürgősségre vonatkozó érv sántít, Völner szerint a nemzeti parlamenteket ebben az esetben is meg kellett volna hallgatni. A jogi álláspontunk változatlan, Völner reméli, hogy jogi érvek alapján dönt a bíróság, és nem e politikai tanácsnoki vélemény alapján.
"Még egy gondolat a szolidaritásról", létezik a 8-as cikkely, ami alapján a szolidaritás szükséges, de Völner szerint maga a Dublini eljárás ezt szolgálja, ezen túl minden más túlterjeszkedés. Erőltetett intézkedésekkel akarja az EU az európaiak nyugalmát felforgatni, mondja Völner.
A közelmúltban három döntés esetében is a bíróság a főtanácsnoki véleménnyel szemben döntött a bíróság, ezért reménykedik Völner abban, hogy más lehet a bírósági döntés.
De mi lesz, ha a bíróság is ellenünk dönt? Az is kérdés, hogy a többi állam mit fog dönteni, "Magyarország betartja az uniós jogot", szeptember 26-án lejár a kötelező kvóták határideje, így már a jog sem fog minket kötelezni a befogadásra.