Továbbra is csak az amerikai oktatási miniszter válaszát tekintené az Orbán-kormány az Egyesült Államok hivatalos álláspontjának a CEU-törvény ügyében, ilyen levél pedig egyelőre nem érkezett Washingtonból. "Október még mesze van" – mondják a budapesti illetékesek, és ezzel jelzik: nem nekik sürgős az ügy rendezése.
Bár keddi, a lex-CEU visszavonását is követelő nyilatkozatával Washington legalább harmadjára tette egyértelművé, hogy az amerikai kormánynak sem jogköre, sem szándéka nincsen belépni a CEU vagy más egyetemek működéséről folytatott tárgyalásokba, a kormány a jelek szerint kizárólag akkor hiszi ezt el, ha az amerikai oktatási miniszter írja ezt. Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter közel egy hónapja írt levelet a politikusnak a CEU-törvényt ért amerikai bírálatokkal kapcsolatban, de Washington részéről eddig kizárólag a külügyminisztérium nyilvánult meg, viszont a miniszter, Betsy DeVos nem.
Budapest jobban érti az amerikai alkotmányt
A válasz hiánya feltétezhetően abból fakad, amit az a külügyminiszteri vagy helyettes külügyi szóvivői nyilatkozatok többedszer hangsúlyoztak, hogy az oktatás tagállami hatáskör az Egyesült Államokban, amelybe a szövetségi kormány nem avatkozhat be. A kormány viszont arra hivatkozva nem fogadja el az érvelést, hogy a magyar és az amerikai kormány az elmúlt évtizedekben három alkalommal is kötött oktatási témájú együttműködési megállapodást, ha a szövetségi kormánynak nem lenne erre lehetősége, akkor azok sem születettek volna meg.
„Ilyet várunk most is: egy magas szintű elvi megállapodást, egy memorandum understandinget, amely rendezi a két ország felsőoktatási viszonyait. Amelyben a két kormány rögzíti, hogy fontosnak tartják a két ország közti oktatási együttműködéseket és mindet megtesznek a Magyarországon működő amerikai és az Egyesült Államokban esetlegesen alakítandó magyar egyetemek zökkenőmentes működése érdekében” – magyarázta a hvg.hu-nak a kormány egy magas beosztású tisztségviselője, hozzátéve, hogy a konkrét, ratifikált megállapodást az adott állammal kell megkötni.
Egy hajdúdorogi üzenet New Yorkba
New York kormányzója szerdán már jelezte, hogy készen áll a tárgyalások haladéktalan megkezdésére. "A magyar kormány nyilvánosan kijelentette, hogy a CEU jövőjéről csak az illetékes amerikai hatóságokkal tárgyalnak, amelyek ez esetben New York államot jelentik” – írta Andrew M. Cuomo.
A kormányzó egy nappal azután adta ki közleményét, hogy Washington ismét felszólította a magyar kormányt: vonja vissza a CEU-törvényt, mert az diszkriminatív, és hátrányos követelményeket támaszt Amerikában akkreditált intézményekkel szemben, és fenyegeti a kutatási szabadságot és függetlenséget. Azt is hangsúlyozták, hogy a magyar kormánynak közvetlenül az érintett felekkel kell tárgyalnia az intézmény jövőjéről, mivel az amerikai kormánynak sem jogköre, sem szándéka nincsen belépni a tárgyalásokba.
A New York-i kormányzó ajánlkozására a kormány hivatalosan eddig nem reagált, az ügyben megszólaló egyetlen fideszes, a hajdúdorogi fórumán elcsípett Budai Gyula volt, aki azt mondta: a magyar állam nem New York állammal, hanem az Amerikai Egyesült Államokkal köthet oktatási szerződést.
Nem az erőforrástárcának fontos a sietős ügyintézés
A hvg.hu kérdésre, hogy mégis meddig várnak az amerikai oktatási miniszter válaszára, figyelembe véve, hogy az áprilisi törvénymódosításban feltételként támasztott szövetségi, majd a tagállami jóváhagyás híján az Oktatási Hivatal október 12 után visszavonhatja a CEU működési engedélyét, a fent idézett kormányzati vezető csak annyit válaszolt, hogy „október még messze van”.
Pár napja egyébként Balog Zoltán is az amerikai oktatási minisztertől várt levelére hivatkozott az Indexnek a később felrótt üldözős villáminterjújában.
Az Európai Bizottság CEU-törvénnyel kapcsolatos kifogásaira információink szerint egyébként éppen ma készült el a kormány válasza.