Magyarországot is felszólította az Európai Bizottság, hogy kezdje el a menekültek átvételét az uniós kötelezettségének megfelelően.
A bizottság a kedden közzétett eredményjelentésében azt közölte, hogy az Görögországból és Olaszországból más tagállamok által átvett menekültek teljes létszáma már elérte a 18 418 főt.
Az úgynevezett ideiglenes szükséghelyzeti áthelyezési mechanizmust két tanácsi határozat hozta létre 2015 szeptemberében – idézte fel a bizottság. A határozatokban a tagállamok nemzetközi védelemre szoruló személyek, azaz a menekültek áthelyezésére tettek vállalást.
A bizottság a mostani jelentésében azt írta, hogy "működik az áthelyezés, ha megvan a szándék arra, hogy az őszinte együttműködés szellemében betartsák az együttesen elfogadott feltételeket".
De hozzátették, hogy jóllehet, "a legtöbb tagállam tevékeny szerepet vállal és rendszeres áthelyezéseket végez", néhány ország a jogi kötelezettségét figyelmen kívül hagyva még egyetlenegy áthelyezést sem hajtott végre.
Ezért több országot is felszólítottak ezeknek a kötelezettségeknek a teljesítésére. Magyarországnak és Lengyelországtól azt várják, hogy "kezdjenek vállalásokat tenni és azonnali áthelyezéseket végezni".
A Fidesz szinte azonnal reagált a felszólításra. "Brüsszel továbbra is erőlteti a bevándorlók betelepítését, és fenyegeti azokat a tagországokat, amelyek nem hajlandóak ebben részt venni" – mondta Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.
Szerinte nem lehet a magyarokat megkerülve döntést hozni arról, hogy kiket fogadjanak be, ez ugyanis szembemegy minden demokratikus alapelvvel.
"A kormány álláspontja az, hogy Magyarország már eddig is jelentősen hozzájárult az európai szolidaritáshoz azzal, hogy erején felül vette ki a részét az uniós határok védelméből" – mondta az államtitkár.
Hozzátette, Brüsszelnek is inkább a határvédelemre kellene összpontosítania ahelyett, hogy szétteríti saját elhibázott politikájának következményeit.