Itthon hvg.hu 2017. április. 25. 11:46

Civilek akcióztak az igazságügyi bizottságban, felfüggesztették az ülést – fotók

"Nem a civilek megbélyegzésére" feliratokat tartottak a magasba az igazságügyi bizottság keddi ülésén tiltakozó aktivisták. Rubovszky György elnök sebtiben hozott is egy rendeletet ellenük, majd a teremőrökért kiáltott. Végül folytatta az ülést.

Civilek is megjelentek az országgyűlés igazságügyi bizottságának keddi ülésén, amelyen a civiltörvény kerül napirendre. Ott van Móra Veronika, a norvég pénzeket kezelő Ökotárs Alapítvány vezetője, akit a civilek elleni hadjárat emlékezetes jelenetében rendőrautóval vittek el, valamint a TASZ aktivistái. Többen "free the Röszke 11" feliratú táskával érkeztek.

A civilek elleni törvény szerdán kerülne a parlament elé. Az orosz mintát utánzó törvény alapján a külföldről támogatást kapó civileknek jelentkezni kell a bíróságon. A tervezet miatt tízezres tüntetés volt Budapesten.

Rubovszky György, a bizottság KDNP-s elnöke kerekesszékben ül, a sajtót az elején nem engedték be a terembe, de 11 óra tájban bemehettek.

hvg.hu

Rubovszky negyedóra elteltével reagált arra, hogy civilek is jelen vannak, és nehezményezte, hogy a minisztérium delegáltjainak állniuk kell. Ezért bizottsági elnöki rendelettel – közölte – három főre korlátozza a meghívható vendégek számát. A jobbikos Staudt Gábor erre megjegyezte, hogy nekik a szakértőik is többen szoktak lenni ennél. Május 1-jével életbe is lép Rubovszky háromvendéges rendelete.

Rubovszky György közölte, meg fogják vizsgálni, melyik képviselő hozatott be ennyi embert a Parlamentbe.

hvg.hu

Szabó Tímea (Párbeszéd) és Szél Bernadett (LMP) nem juthatott szóhoz, "nem kívánom folytatni ezt a purparlét, nem adok szót" – közölte velük Rubovszky. És ezzel a bizottság visszatért a liberális Fodor Gábor javaslatához a kisegyházakról, amit aztán nem engedett át a bizottság.

hvg.hu

Fél 12 körül a civilek felállva tiltakoztak, "Nem a civilek megbélyegzésére" feliratokat tartottak a magasba, illetve név szerint szólították fel a bizottsági tagokat, . Rubovszky György behívta a teremőröket, és felfüggesztette a bizottsági ülést. A parlamenti őrség is úton van.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

Ötven kilós nők elhurcolása

A civileket felszólították, hogy hagyják el a termet, de nem mozdulnak, a teremőrök hívták az őrséget.

A házőrség megérkezett az ülésre, és felírogatta a táblákon szereplő szövegeket. A civilek közben némán álltak. Rubovszky ragaszkodott hozzá, hogy menjenek ki, mondván, a szemléltetést (a táblák feltartását) egy órával korábban be kell jelenteni.

A jobbikos Szávay István viszont javasolta, hogy folytassák az ülést. "Semmi szükség arra, hogy a világsajtó azzal legyen tele, hogy 50 kilós nőket ráncigálnak ki a Parlamentből" - érvelt.

hvg.hu

Kis szünet után folytatták az ülést. Budai Gyula (Fidesz) javasolta Rubovszkynak, hogy forduljon a házbizottsághoz, aki így is fog tenni. Egyetértettek abban, hogy a házbizottság vizsgálja ki a kialakult helyzetet,

és a lehető legszigorúbban járjon el.

Rubovszky szerint "a civilek aljas módon betörtek a bizottság ülésére", Szél Bernadett erre azzal felelt, hogy itt csak a kormánypártok követnek el erőszakot azzal, hogy az őröket a folyosón állomásoztatják.

Szabó Tímeát ki kérdezte?

Az LMP átírná a törvény szövegét "közpénzből támogatott szervezetekre" (a külföldről támogatottak helyett), mert szerintük a legnagyobb gond az, hogy a magyar adófizetők pénze folyik átláthatatlanul civilekhez. Staudt Gábor itt bedobta, hogy a Jobbik szerint "külföldről és közpénzből támogatott szervezetekre" kellene vonatkoznia a törvénynek.

A vita hevében az Index a következő párbeszédet csípte el:

- Budai Gyula: A civilekre nem vonatkozik a törvény?
- Szabó Tímea: És rátok?
- Budai Gyula: Téged ki kérdezett?

Budai azután Szél Bernadettel és az együttes Szabó Szabolccsal is összeszólalkozott. Utóbbiak nem tagok a bizottságban, csak mint módosító javaslatok előterjesztői jöttek el. A bizottság MSZP-s tagjai, Bárándy Gergely és Teleki László viszont nem vett részt az ülésen.

Érdemi vita a törvényről később sem zajlott. Rubovszky György arról szavaztatott, hogy Szabó Tímea hozzászólhat-e a vitához, a többség nem adott szót a párbeszédes politikusnak. Szél Bernadett a védelmére kelt: a kormánytöbbség egy képviselőnek sem teszi lehetővé, hogy elmondja a véleményét. Később, a módosítónál Szabó szót kapott, akkor "komplett elmebajnak" nevezte az ülést. Mint mondta, nem szabad úgy tenni, mintha ez egy szakmai vita volna a civilek átláthatóságáról. "Ez egy politikai vita, amelynek a megbélyegzés a lényege" - közölte. Répássy Róbert (Fidesz) közbevetette, hogy a civil szervezetek nem igazi civilek, mert politizálnak, mire Szabó úgy replikázott, hogy "a politika nem a Fidesz-KDNP privilégiuma".

Szabó Tímea egy négy A4-esből összefűzött listán mutatta meg, hány szervezetnek okoz kárt a civilellenes törvény.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.