A korábbi washingtoni és oslói nagykövet egy konferencián keményen kritizálta az Orbán-kormány oroszbarát külpolitikáját; Jeszenszky szerint a mostani „agymosás" a második világháború alatti időkre emlékeztet.
Az Antall-kormány külügyminisztere, Orbán Viktor első kormányának washingtoni, második kabinetjének oslói nagykövete, Jeszenszky Géza is előadott a magyar szuverenitásról szóló hétfői konferencián. A jelenlegi kormány oroszbarát külpolitikáját bíráló előadásában viccnek nevezte, hogy Brüsszel lenne az új Moszkva, vagy hogy Vlagyimir Putyin jobb lenne Angela Merkelnél – írja az Index.
Az LMP-közeli Reflektor.hu által szervezett eseményen arról is beszélt, hogy a mostani „agymosás" pedig a második világháború alatti időkre emlékezteti.
A volt külügyminiszter szerint Magyarország EU-tagként lemond a teljes szuverenitásról, mégis ez a magyar érdek.
„Ott van az Európai Bizottság, benne van a saját képviselőnk, nem mondhatjuk, hogy nem tudunk beleszólni. És ott van az Európai Tanács, ahol vétózhatna is a magyar miniszterelnök. Egyszer hallottuk, hogy vétózott, aztán kiderült, nem volt igaz.”
Jeszenszky ezzel arra utalt, hogy az MTI tudósítása szerint a tavaly márciusi EU-csúcson Orbán megvétózta a menekültek áttelepítését Törökországból, de később kiderült, hogy ez nem így történt.
A kvótanépszavazásra utalva Jeszenszky azt mondta, ha tényleg az ország jövője a tét, akkor Orbán az Európai Tanácsban bármikor vétózhat. Szerinte azonban nemcsak vétóval kell szembeszállni Brüsszellel, hanem szövetségek építésével.
A Brüsszel-ellenességről pedig a következőt mondta:
„A szervilizmusnak nem a hepciáskodás az ellentéte.”